FilistinHaberlerOrtadoğu

Suriye direnişin en ön safında yer alıyor

Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye, Suriye, Arap ve Müslüman ülkeleri arasında işgalci İsrail’in engellenmesi konusunda en önde direnişin safında yer aldığını belirtti. Heniyye, Suriye’nin “Hayat Damarı 3” kafilesini topraklarından geçtiği zaman kucakladığını, kapıları açtığını ve böyle bir durumun Suriye, Suriye halkı ve Suriye toprakları üzerinde yaşayan Filistinliler için garip bir durum oluşturmadığını söyledi.

Aksa televizyon kanalının bugün canlı olarak yayınladığı, “Hayat Damarı 3” kafilesi onuruna yapılan törende konuşan Heniyye, İngiltere’deki özgür insanların değişimi sağladığını ve bu değişimin başlama noktasının batı toplumunun Filistin davası ve işgalci İsrail’e karşı alacakları tutumla belirleneceğini söyledi. Heniyye, Arap ulusunun ve bölgenin güvenliğini İsrail’in tehdit ettiğini söyledi.

Heniyye, “Hayat Damarı 3” kafilesinin Gazze’ye ulaşmasının, Filistin halkının hayatında yeni bir tarihi başlattığını ve yeni bir sayfayı açtığını ifade etti.

Heniyye, İsrail’in, Gazze’ye yaptığı saldırının ve uyguladığı ablukanın Filistin halkının demokratik seçiminden dolayı kaynakladığını belirterek, İsrail’in Gazze’yi askeri saldırı, ekonomik ambargo dayatması ve Filistin halkının dış dünyayla olan bağlarını kesmesi gibi uygulamaların hepsi, Filistin halkının İsrail’e boyun eğmesi ve direnişten vazgeçmesi için yapıldığını söyledi.

Heniyye, direnişin kurtuluş elde edilince, mülteciler ana vatanlarına dönünce ve bağımsızlık sağlanıncaya kadar İsrail’e karşı direnmeye ve Filistin halkının haklarını korumaya devam edeceğini söyledi. Bu tutumlarının Arap-İsrail çatışması sürecinde gerçek bir dönüşüme işaret ettiğini belirten Heniyye, şuanda Gazze’nin, direnişin ve Gazze halkının İsrail saldırılarından önce daha güçlü bir noktada olduğunu dile getirdi.

Filistin davasının bugünlerde dünyada daha önce hiç görmediği bir ilgiyle zuhur bulduğunu ve buna rağmen hala ablukanın Gazze’de sürdüğünü belirten Heniyye, İsrail saldırıları sonucunda yıkılan yerlerin hala inşa edilmediğini ve savaştan dolayı evleri yıkılan kişilerin zor şartlar altında yaşadığını ve bundan dolayı herkesin ablukanın kırılması konusunda kararlı olması gerektiğini belirtti.

Yardım kafilelerini devam etmesi ve Gazze’ye dayatılan ablukanın kırılması için gerginliğin artırılması çağrısında bulunan Heniyye, bütün çabaların ve harcanan enerjilerin Gazze’nin yeniden imar edilmesi için toplanması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.