HaberlerOrtadoğuSuriyeTürkiye

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad: Türkiye’nin Saldırısına Karşı Suriye Olarak Koyma Hakkımız Var

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Türkiye’nin Afrin’e yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nı işgal olarak nitelendirerek, “Suriye’nin böylesi bir saldırıya karşı her tür cevabı vermeye hakkı var” dedi.

Suriye’nin başkenti Şam’da BBC Diplomasi Muhabiri Lyse Doucet’nin sorularını yanıtlayan Mikdad, TSK’nın ÖSO ile birlikte düzenlediği harekatla ilgili, “Türkiye’nin işgali, Suriye’nin egemenliğinin açıktan ihlalidir, Suriye’nin egemenliğine karşı bir saldırıdır” dedi.

Doucet’nin, “Rusya’nın buna yeşil ışık yaktığı belirtiliyor” ifadesi üzerine Mikdad, şunları söyledi:
“Bilmiyorum. Rusların ne düşündüğünü biliyoruz. Rusya’nın Suriye adına hareket edebileceğini ya da Suriye’de şimdiye kadar savunduğu prensiplere karşı hareket edebileceğini düşünmüyorum. Dolayısıyla bu, Türkiye’nin Suriye egemenliğine karşı bir saldırganlığı ve Suriye’nin böylesi bir saldırıya karşı her tür cevabı vermeye hakkı var.”

Mikdad, Doucet’nin “Buna askeri olarak karşılık verecek misiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Doğrudan ya da dolaylı olarak cevap veriyoruz. Şu anda yaşananlara bakabilirsiniz. Bizim kendi politikalarımız var, kendi konumumuz var. Bu saldırıyı kınadık ve buna göre hareket edeceğiz. Özellikle herhangi bir eylemden bahsetmeyeceğim ancak Suriye’nin kendini korumaya hakkı vardır. Tekrar tekrar söyledik, Türk rejiminin saldırılarına yanıt vermek için mümkün olan her aracı kullanacağız.”
Mikdad, “Bu, uçakları düşürmeyi de kapsıyor mu?” sorusuna ise “Bunu çok açık olarak söyledik. Hava savunma sistemlerimiz hazır” cevabını verdi.

ABD’nin Suriye politikasını da sert bir dille eleştiren Mikdad, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın geçen hafta yaptığı, “ABD askerlerinin Suriye topraklarından kısa vadade çekilmeyeceği” açıklamasını ‘başka bir yıkıcı hata’ olarak değerlendirdi:
“Bu çok ciddi bir mesele. ABD askerlerinin Suriye topraklarındaki uzun süreli varlığı, Suriye’nin egemenliğine yönelik bir saldırı olarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olarak değerlendirilecektir. Konsey, her zaman Suriye halkının ve ülkenin birliği ve toprak bütünlüğünden bahsetmiştir.”

Mikdad ayrıca ABD’nin bu kararının, ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kampanyasındaki vaatlerinden yüzde yüz farklı olduğunu da söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.