HaberlerDünyaOrtadoğuSuriye

Suriye Dışişleri Bakanı: İran’ın Arap ülkeleriyle görüşme arzusu samimi

Suriye Dışişleri Bakanı, İran İslam Cumhuriyeti’nin Arap ülkeleriyle diyalog arzusunda samimi olduğunu vurguladı ve İran-Arap diyaloğunu kolaylaştırmaya hazır olduğunu duyurdu.

Suriye’nin El Vatan gazetesine demeç veren Faysal el-Mikdad,  İran ile Fars Körfezi ülkeleri arasındaki görüşmelere övgüde bulundu ve Şam’ın İran ve Arap ülkeleri arasındaki görüşmeleri desteklediğini belirtti.

Mikdad, “Siyonist rejim İsrail, Suriye’nin, Arap devletlerinin ve İran İslam Cumhuriyeti’nin gerçek ve ana düşmanıdır” diyerek, Arap-İslam işbirliğini, bölgesel sorunları aşmanın en iyi yolu olduğuna dikkat çekti.

İran İslam Cumhuriyeti, bölgede her zaman diyalog ve egemenliğe saygı ve iyi komşuluk ilkesini vurgulamış ve tüm komşularıyla akılcı, orantılı ve dengeli ilişkilere sahip olma konusundaki ilgisini dile getirmiştir.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, İran ile Suudi Arabistan arasında Bağdat’taki görüşmeleri memnuniyetle karşılayarak, iki taraf arasındaki görüşmelerin bölgenin çıkarına olduğunu söylemişti. 

İran ve Suudi Arabistan’ın iki önemli ülke olduğunu ve bölgesel güvenliğin güçlendirilmesinde çok önemli bir rol oynadığını vurgulayan Emir Abdullahiyan, İran’ın diyaloğun bölge için parlak bir gelecek sağlayabileceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.