HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye dışişleri bakanı: İran’ın güçlü olması Suriye’yi güçlendirecektir

İran ile 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmanın önemine dikkat çeken Suriye dışişleri bakanı Muallim İran halkının önemli çıkarlarını sağlamasıyla birlikte İran’a uluslar arası kapıları ardına kadar açtığını belirtti.

Muallim İran’ın da Suriye’nin müttefiki olduğunu, dolayısıyla onun güçlü olmasının da Suriye’yi güçlendireceğini söyledi.

İran’ın Suriye’den yana tutumlarını değiştirmeyeceğini belirten Muallim; başta İmam Ali Hamaney olmak üzere İranlı bir çok yetkilinin bunu net bir şekilde ifade ettiklerini ve direniş eksenine desteklerini sürdüreceklerini ifade ettiklerine işaret etti.

Muallim ABD’nin komutasında sözde IŞİD’e karşı teşkil edilen uluslar arası koalisyonun başarısızlığından sonra teröre karşı bölgesel bir ittifakın kurulmasına büyük bir gereksinim olduğunu vurguladı.

Suriye’nin Moskova’da başlayan diyalog sürecine bağlı kalacağını ifade eden Muallim; fakat bu süreç içinde Cenevre III Konferansına gitmenin henüz erken olduğuna inandığını söyledi. Muallim Cenevre III Konferansına gitmeden önce Suriyelilerin meselelerini kendi aralarında çözmeleri gerektiğini, bundan dolayı da Moskova III görüşmelerinin memnuniyetle karşılandığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.