HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye dışişleri bakanı yardımcısı: Biz kesinlikle asil Türk milletiyle savaşmaktan yana değiliz

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Miktad başkent Şam’dan Türk halkına mesaj verdi. Miktad, “Biz kesinlikle asil Türk milletiyle savaşmaktan yana değiliz. Ancak bazı delilerin iki dost ülkeyi savaşa sokmak gibi bir planı var” dedi.

Suriyeli yetkili, son 18 aydır gerçeğe dayalı haberlerle Türk halkını bilgilendirdiği için bağımsız medyayı övdü.

“Biz tabii çok zor günlerden geçiyoruz. Bizim Türkiye’deki dostlarımız, sözcülerimiz olan sizler bu zor savaşımızda doğru bir şekilde, değiştirmeden, çarpıtmadan, Suriye ile ilgili gerçekleri yansıtarak bize destek oldunuz.”

Bakan Yardımcısı Mikdat, bunu bir dostluk göstergesi olarak niteledi.

“Dünyadaki bu çok zor habercilik koşullarına rağmen, Türk halkına gerçeği anlatmak fırsatı bulduk. Türk halkı da gerçeğin yanında tavır alarak asaletini ve dostluğunu göstermiştir.”

Görüşmede, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yardımcısı, diplomatik yollarda ısrarcı olduklarını vurguladı.
“Şu an İstanbul’daki konsolosluğumuz aracılığıyla yürütmeye çalışıyoruz. Fakat doğrudan diplomasi yolu yazık ki yok. Bu arada Sayın Sergei Lavrov’un önerdiği Suriye ve Türkiye sınırında ortak güvenlik komitesi kurmayı biz kabul ettik. Ne yazık ki Türk tarafı bugüne kadar bu girişime herhangi bir yanıt vermedi.”

Esad hükümetinin üst düzey diplomatı Faysal Miktad, Türk halkına sevgi ve saygılarını iletti iki ülke arasında savaş kışkrtmanın ancak delilerin işi olduğunu söyledi.

“Kesinlikle ve hiçbir koşul altında kardeş halk Türkiye ile savaşmaya karşıyız. Biz çok uzun yıllar önce çok yakın çok sıcak ve dost halkıyla iyi ilişkiler kurma için çok çaba harcadık. Eminim ki bazı delilerin bu iki ülkeyi savaştırmak gibi planları var. Tayyip Erdoğan Hükümeti kendi bütün sınırını teröristlere ve böylece Suriye’ye her türlü saldırıya açık hale getirerek güvenlik zafiyeti yaratmıştır.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.