HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye dışişleri bakanlığı: ABD koalisyonu Ebukemal’de sivilleri hedef aldı

Suriye dışişleri bakanlığı BM genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi dönem başkanına yazdığı mektupta, Amerika’nın elebaşını yaptığı koalisyon güçlerinin Ebukemal bölgesindeki cinayetlerini ele almasını istedi.

ABD öncülüğündeki sözde IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun Suriye’nin Deyr ez Zor kentindeki iki köyü hedef almasına tepki gösteren Suriye Dışişleri Bakanlığı, saldırıların hedefinde siviller olduğunu vurguladı. Sözkonusu saldırıda 53 sivilin öldüğü ve onlarcasının yaralandığı bildiriliyor.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi’ne uluslararası koalisyonun Ebu Kemal şehri çevresindeki yerleşim yerlerine düzenlediği, çok sayıda sivilin canına mal olan saldırıyla ilgili bir mektup gönderdi.

Bu alçak saldırganlığın gerekçesi olmadığını ve koalisyonun bu katliamı haklı gösterebilecek bahaneleri olmadığını belirten Suriye Dışişleri, “Zira koalisyon, bu bölgenin coğrafyasını çok iyi biliyor. Saldırılar, köylerindeki Suriye Demokratik Güçler’in (DSG) varlığına karşı çıkan sivilleri korkutmak amacıyla düzenlendi” ifadelerini kullandı.

Bakanlık, koalisyonun tek başarısının Suriyeli sivilleri öldürmek ve Fırat kıyısındaki yerleşim birimlerinde bulunan köprüler, okullar ve elektrik santralleri de dahil tüm altyapıyı imha etmek olduğunu vurguladı.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçakların Suriye’de daha önce de düzenledikleri saldırılarda bu zamana kadar binlerce Suriyeli öldü ve yaralandı.

Amerikan dışişleri bakanlığı, ocak 2018’de Suriye’nin kuzeydoğusunda kürtlerden oluşan 30 bin kişilik bir ordu kurmaya çalıştıklarını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.