HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Suriye Dışişleri Bakanlığı: Amerika saldırısı, Şam aleyhindeki komplolardaki başarısızlığından dolayıdır

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Amerika, Fransa ve İngiltere’nin topraklarına yaptıkları füze saldırılarını mahkum ederek bu saldırının uluslararası kurallar ve BM bildirgesinin çiğnenmesi olduğunu ve bunun Amerika’nın komplolarının Suriye’de yenilgiye uğramasından kaynaklandığını söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanlığında resmi bir kaynak, saldırganların yenilgi, zillette ve utançla karşılaşacaklarını söyledi.

Bu yetkili, saldırının terörist grupların Suriye ordusu karşısında aldıkları yenilgiden dolayı gerçekleştiğini belirterek, ‘’Saldırı, Duma’da kimyasal saldırıyı araştıracak uluslararası araştırma timin faaliyete başlaması ile gerçekleşmiştir ve bu da bu timin faaliyetlerinin sekteye uğratılma çabası ve baskı altında tutulmasını göstermektedir’’ dedi.

Halkın saldırı sonrası sokaklara döküldüğünü hatırlatan yetkili, saldırının Suriye halkı ve ordusunun azmine bir halel getirmeyeceğini vurguladı.

Amerika, İngiltere ve Fransa ile birlikte bu saban Suriye’nin Duma kentinde kimyasal silah saldırısı iddiasıyla bu sabah Şam’a füze saldırısı düzenledi.

Suriyeli teröristler, geçen Cumartesi Duma kentinde düzenlenen kimyasal saldırıda 75 kişinin öldüğü ve onlarca kişinin yaralandığını iddia ediyorlar.

Suriye hükümeti saldırılarda her hangi bir şekilde müdahil olmayı reddederek, uluslararası kuruluşlardan resmi olarak bu hususta araştırma yapmasını istemiştir.

Suriye hükümeti 2014 yılında yapılan anlaşma çerçevesinde elindeki tüm kimyasal silahları BM ve Kimyasal Silahları Önleme Örgütü temsilcilerine verdi ve o günden bu yana Şam yönetiminin taahhütlerini çiğnediğine dair bir senet ortaya çıkmamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.