HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Suriye dışişleri bakanlığı BMT ve güvenlik konseyine mektup gönderdi

Suriye dışişleri bakanlığı bir kez daha, BMT genel sekreteri ve güvenlik konseyi dönem başkanına ayrı ayrı mektup gönderdi.

Suriye TV kanalının haberine göre Suriye dışişleri bakanlığı dün BMT genel sekreteri Ban ki moon ve güvenlik konseyi dönem bakanına ayrı ayrı yazdığı mektuplarda, Türkiye yetkililerinin koordinasyon içinde Suriye’ye sürekli terörist ve silah sevkıyatına devam ettiğini belirtti.

Söz konusu mektuplarda Türkiye’nin silahlı gruplar ve teröristlere verdiği destek kınanırken, Ankara’nın Suriye’de bulunan teröristlere verdiği desteğin kesilmesi gerektiği belirtildi.

Suriye dışişleri bakanlığı Salı günü gönderdiği mektuplarda, Şam yönetiminin tekfirci ve radikal grupların vahşi savaşı ile karşı karşıya olduğunu, bu savaşın Suriye’nin tarihi miras ve uygarlığının geleceğini bile hedef aldığını ve Suriyeli vatandaşların ortak dayanışma içindeki yaşam bağlarını zayıflatmaya çalıştığını belirtti.

Bu arada Suriye TV kanalı verdiği bir diğer haberde, Fransa ve Belçika dışişleri bakanlarının belirttiğine göre Avrupa pasaportuna sahip yaklaşık 2 bin teröristin diğer silahlı gruplarla birlikte Suriye ordusuna karşı savaştıklarını itiraf ettiler

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.