HaberlerOrtadoğuSuriyeTürkiye

Suriye Dışişleri: İdlib’deki militanlar Türkiye’den geldi, Türkiye’ye dönsün

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Nusra’nın İdlib’deki silahsız bölgeden tahliyesi sorununu Türkiye’nin çözebileceğini belirtti.

Russia Today’e konuşan Muallim, “İdlib’e gelenler, oraya Türkiye’den giriş yaptı, bu yüzden orada kimler bulunuyor, oraya nasıl ve nereden girdiler, Türkler bunu biliyor. Onların Türkiye’ye dönmesi de doğal olur” dedi.
Militanların da silahlarını bırakıp genel aftan yararlanarak ve evlerine geri dönerek bölgesel barış süreçlerine katılabileceğini dile getiren Muallim, şunları söyledi:
“Nihayetinde onlar Suriye vatandaşı, onların kendi hakları ve yükümlülükleri var. Yani çözüm mümkün, Türkiye de her birisini biliyor.”

Rusya’dan aldıkları S-300 hava savunma sistemlerinin saldırı değil savunma amaçlı olduğunu hatırlatan Suriyeli bakan, bu sistemi Suriye hava sahasını korumak için aldıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Suriye semalarını korumanın önemini analiz edersek bunun savaş değil, güvenlik ve istikrarın belirtisi olduğunu görürüz.”

Muallim, “Bunun çok zamanında atılmış bir adım olduğunu ve çabalarından dolayı Rusya’ya minnettar olduğumuzu söylemek istiyorum” diye ekledi.

İşgal rejimi İsrail’in, İran’ın Suriye’deki varlığı bağlamındaki tehditlerini değerlendiren Muallim, “Her halükârda, bu tehditlere yanıt vermek için S-300 yeterli” dedi.

İranlı askerlerin Suriye topraklarında tamamen yasal temelde danışmanlar olarak bulunduğunu kaydeden Muallim, “Suriye-İran ilişkileri pazarlık konusu değil. Bu ilişkiler, bağımsızlığını savunan iki bağımsız ülkenin kararına dayanıyor” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.