HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye dışişleri ve gurbetçiler bakanlığı, korsan İsrail saldırısıyla ilgili BM’ye başvurdu

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı bugün; İsrail’in günün erken saatlerinde Şam kırsalının Cemraya Bölgesinde bir bilimsel araştırma merkezine bulunduğu çirkef saldırıya ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına eş iki mektup gönderdi.

Bakanlık mektubunda İsrail savaş uçaklarının 05-05-2012 tarihine denk düşen Pazar günü yerel saatle 01:40’da işgal altındaki Filistin toprakları ve Lübnan’ın güneyinden Suriye Arap Cumhuriyetinde ordu ve silahlı kuvvetlerimizin 3 mevkiine havadan füze saldırılarında bulunduklarını belirtti. Şam ve kırsalında düşen bu mevkilerin Cemraya’nın kuzeydoğusu, Meyselun ve Dimas Bölgesinde planör uçuş havalimanı olduğunu belirten Bakanlık; saldırının Suriyeli vatandaşların saflarında bir dizi şehit ve yaralının düştüğünü vurguladı.

Bakanlık saldırı sonucunda hedef alınan mevkilerin yanı sıra civarlarında bulunan sivil yerleşim alanlarında büyük kayıp ve zararların meydana geldiğine dikkat çekti.Bakanlık mektubunda; İsrail’in silahlı kuvvetlerimizin mevkilerine çirkef saldırılarının, Kaide’ye tabi Nusra Cephesinin tekfirci terör grupları ile arasındaki koordinasyonu kanıtladığını belirtti.

Bakanlık; bu tekfirci terör gruplarının meydanlarda ilerleme kaydetmelerinde başarısız düşmeleri ve silahlı kuvvetlerimizin ağır darbeleri altında ezilmeleri ardından İsrail’in onlara direk askeri destek sağlama hedefi taşıdığının altını çizdi. Tüm bunların Suriye’nin tanık olduğu ve kendisini devlet ve halk olarak hedef alan terör eylemlerinde İsrail’in motor ve bazen de uygulayıcı olduğuna ilişkin tüm şüpheleri yok ettiklerine dikkat çeken Bakanlık; İsrail’in çıkarlarına hizmet eden bu eylemlerde bazen direk, bazen de içerdeki aletleri aracılığı ile dahil olduğunu kanıtladığını kaydetti.

Bakanlık; Suriye Arap Cumhuriyetinin bu çerçeve altında İsrail’in düşmancı saldırılarını aklamak için ‘Suriye sınırları haricine silah taşındığına’ ilişkin bulunduğu iddiaların hiç bir aslı gerçeği olmadığının altını çizdiğine vurgu yaptı. İsrail’in düşmancı eylemlerine devam etmesinin bölgedeki gerginliği tırmandırabileceğini ve geniş kapsamlı bölgesel bir savaşa yol açabileceğine önemle dikkat çeken Bakanlık; bunun bölge ve tüm dünyanın güvenlik istikrarına büyük ve ciddi bir tehlike taşıdığını belirtti.

Bakanlık Suriye Arap Cumhuriyeti hükümetinin; Amerikalı yetkililerin İsrail’in söz konusu hava saldırıları öncesinde ve sonrasında yaptıkları açıklamaları İsrail’e teşvik ve siyasi örtü olarak nitelendirdiğini belirtti. Bunların Suriye’nin egemenliğine çirkef bir saldırı ve ihlal teşkil ettiğini ifade eden Bakanlık; aynı zamanda uluslararası kanunlar, ilkeler ve yasaların yanı sıra BM misakı ve temellerine de aykırı olduğunu kaydetti. Suriye Arap Cumhuriyetinin kendini güvenliğini, topraklarını ve egemenliğini savunma hakkının altını önemle çizdiğini belirten Bakanlık; Uluslararası Güvenlik Konseyinden İsrail’in Suriye’ye yönelik düşman saldırılarına son vermede üstüne düşen görev ve sorumluluğu üstlenmesi talebinde bulundu. Bakanlık, güvenlik konseyinden bu gibi saldırıların tekrarlanmasını önlemesini isterken, aksi halde durumların kontrolden çıkabileceğini ve bölgenin akibeti bilinmeyen bir yöne sürükleneceğine dikkat çekti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı mektubunun sonunda Suriye’nin; güvenlik konseyinde daimi üye olan bazı devletlerin İsrail’in bu eylemlerine ilaveten Suriyeli Golan dahil Arap topraklarına işgalini sürdürmesine örtü teşkil etmesinin, bu devletlere İsrail’in düşmancı politikasının sonuçlarını üstlenme sorumluluğu verdiğini varsaydığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.