HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye dünyaya sevgi ve kardeşlik ilkelerini yaymakta öncüdür

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün öğlen saatlerinde Moskova ve Tüm Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ile bir araya geldi.

Görüşmede uygarlıklar ve dinlerin beşiği Suriye’yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Patrik Kirill; ziyaretinin Suriye ve Rusya halkları arasındaki tarihi dostluk ilişkileri pekiştirme amacı taşıdığını belirtti. Patrik Kirill ayrıca Suriye’nin sahip olduğu büyük tarihi ve dini konuma vurgu yaptı.

Suriye’de çok nitelikli toplum içinde gördüğü kardeşlik, sevgi, işbirliği ve hoşgörüyü öven Patrik Kirill; Suriye’nin Müslüman – Hıristiyan kardeşliğinde tüm dünyaya bir model teşkil ettiğini belirtti.

Patrik Kirill; Suriye halkının, ülkenin yaşadığı bu krizi en kısa zamanda atlatması temennilerini ifade ederken, Suriye’nin kardeşlik ve sevgi ülkesi olarak kalması dileklerinde bulundu.

Kendi tarafından Cumhurbaşkanı el-Esad; Suriye halkının yanında aldıkları tutumlardan dolayı Patrik Kirill’in yanı sıra devlet ve halk olarak Rusya’ya takdirlerini ifade etti. Cumhurbaşkanı el-Esad ayrıca; iki dost ülke arasındaki derin tarihe sahip dostluk ilişkilerinin önemine vurgu yaptı.

Suriye’nin; dünyanın tüm yerlerinde semavi dinler ve kültürün yanı sıra sevgi ve kardeşlik ilkelerini yaymakta önemli bir misyon üstlendiğini ifade eden el-Esad; Ortadoğu ve dünyadaki konumu itibarıyla bu misyonu üstlenmeye devam edeceğini ekledi.

Görüşmeye Antakya ve Tüm Doğu Rum Ortodoks Patriği Ignatios IV Hezim ve patrik Nifon Siyali’nin yanı sıra Rusya’nın Şam Büyükelçisi ve Patrik Kirill’e eşlik eden heyet katıldılar.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.