HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Enformasyon Bakanı: Ateşin kaynağını ciddi şekilde araştırıyoruz

Suriye Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi, Suriye yetkili makamlarının Türkiyeli kadın vatandaş ve çocuklarının şehit olmasına yol açan ateşin kaynağını ciddi şekilde araştırdığını bildirerek Suriye hükümeti adına şehidin ailesi, dost ve kardeş Türk halkına başsağlığı diledi.

El-Zoubi Suriye televizyonuna verdiği demeçte, herhangi iki komşu ülkenin sınırlarında çıkabilecek olaylarda devlet ve hükümetlerin sorumluluk ve akılcılıkla hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Bakan el-Zoubi, Suriye Türkiye sınırında kontrolsüz, farklı kimlikler ve özel ajandalara sahip silahlı terör grupları bulunduğuna, bununda Suriye ve bölge ülkelerinin güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekti.

Suriye Türkiye sınırının uzun bir sınır olduğunu, silah, mühimmat ve sonuncusu Halep’te el-Kaide örgütünün düzenlediği ve çok sayıda sivil vatandaşın hayatını kaybetmesine yol açan katliamlar yapan silahlı teröristlerin kaçırılmasında kullanıldığını belirtti.

Enformasyon Bakanı el-Zoubi, Suriye’nin komşu ülkelere karşı davranışlarında, iyi komşuluk ilişkileri, devletlerin ulusal egemenliğine saygı temelinde hareket ettiğini söyleyerek aynı zamanda komşu ülkeleri Suriye’nin ulusal egemenliğine saygı göstermeye, sınırların korunması için işbirliği yapmaya, silahlıların ve teröristlerin sızmasını engellemeye çağırdığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.