AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Enformasyon bakanı, Avrupa’dan parlamenterler ve gazetecilerden oluşan bir heyetle görüştü

Suriye Enformasyon bakanı Omran el-Zoubi dün Avrupa Stratejik Araştırmalar Merkezi Polonda şubesinde bir çok Avrupa devletinden parlamenterler ve gazetecilerden oluşan bir heyetle görüştü.

Bakan Zoubi görüşmede; Suriye hükümetinin, Suriye’deki kriz konusunda yabancı medya araçlarıyla açık ve şeffaf bir politika izlediğini ifade ederken, yaşanan olaylar ve gazetecilerin güvenliğine özen çerçevesinde Enformasyon Bakanlığının onayı koşuluyla Suriye’ye gelmek ve durumları izlemek isteyen her gazeteciye izin verildiğini belirtti.

Bakanlığın Suriye’deki krizin izlenmesi amacıyla 300’den fazla yabancı medya organına izin Suriye’ye girme izni verdiğine işaret eden Zoubi; “Bakanlığın bu gazetecilerin çalışmalarına kesinlikle müdahale etmediğini, olaylara ilişkin bakış açılarını istedikleri gibi yazmalarına izin verdiğini söyledi. Zoubi; fakat her şeye rağmen profesyonel bir gazetecinin dürüst ve objektif olması, gerçekleri çarpıtmadan kamuoyuna aktarması gerektiğine dikkat çekti.

Geçen yılın başlarında Homs ilinde silahlı terör grupları tarafından öldürülen ve temelde Suriye’ye izinsiz giren Fransız Gazeteci Gilles Jacquier’in davası hakkında Avrupalı heyete bilgi aktaran Zoubi; Fransa hükümetinin bu gazetecinin ölümüne ilişkin soruşturma talebini durdurmasının, desteklediği terör grupları tarafından öldürüldüğünden emin olduğuna kanıt teşkil ettiğini ekledi.

Zoubi; Suriye’de yaşanların gerçeğinin dünya kamuoyuna objektif bir şekilde aktarılması için bir dizi çabada bulunduğuna dikkat çekerek, bu bağlamda bir çok belgesel ve programın hazırlandığını ekledi. Ordu ve halka karşı çatışmak için Suriye’ye gelen yabancı uyruklu teröristlerin tehlikesine dikkat çeken Zoubi; bunların ülkelerine dönmeleri ardından toplumlarına karşı ciddi bir tehlike teşkil edeceklerini ifade etti.

Bazı medya organlarının Suriye ordusunun kimyasal silahlar kullandığına ilişkin haberleri mutlak bir şekilde reddeden ve yalanlayan Zoubi; Suriye’nin ahlaki, insani, siyasi ve ilkesel nedenlerden dolayı bu gibi silahları kullanmasının mümkün olmadığının altını çizdi.

Zoubi; aslında bu silahların terör grupları tarafından kullanıldığına dikkat çekerek, Suriye’nin Birleşmiş Milletlerden Han el-Asel’de kullandıkları kimyasal silahlara ilişkin soruşturma yapmasını talep ettiğini söyledi. Zoubi; fakat BM’nin kimyasal silahları kullanan teröristleri bizzat destekleyen bazı devletlerin baskıları altında bu soruşturmayı yapmadığını ekledi.

Avrupalı heyet üyeleri görüşmede; Avrupa ülkelerinden gelip de Suriye’de radikal ve tekfirci grupların saflarında çatışan Avrupalıların sayısından endişelerini ifade ederek, bu kişilere ilişkin listelerin hazırlanmasını istediler.

Avrupa’da dar imkanlara sahip medya organlarının varlığına işaret eden heyet üyeleri; bu organların desteklenmesi ve gerçekleri kamuoyuna aktarmalarına yardımcı olunması çağrısında bulundular.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.