HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Enformasyon Bakanı: İran, Yeryüzündeki Mazlumların Ve Filistin Halkının Hakkını Savunmaktır

Suriye Enformasyon Bakanı Ramiz Tercüman İran Haber Ajansı’na verdiği röportajda Amerika’nın son tehditleri ve İran’ın söz konusu tehditlere verdiği cevaba ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“İran’ın bölgedeki ve dünyadaki rolü çok açık ve şeffaftır. Yeryüzündeki mazlumların ve Filistin halkının hakkını savunmaktır. Hepimizin bildiği gibi Amerika’nın yeni hükümeti olan Trump hükümeti İsrail’i her konuda desteklemektedir.

Her durumda İran halkı için endişelenmeyi gerektiren bir durum yoktur. Çünkü İran ekonomik, askeri ve toplumsal açıdan güçlü bir ülkedir ve sonuçta kendisine yapılacak her türlü saldırı girişimini güçlü bir şekilde engelleyecektir. Ancak ben bu tehditlerin sadece medyadaki tehdit mesajlarından ibaret olduğunu düşünüyorum.”

Ramiz Tercüman açıklamalarının devamında, Trump’ın dünyadaki özellikle de Suriye’deki teröristlerle savaşmak istediğini belirttiği açıklamalarına değinerek şunları söyledi: Suriye hükümeti uygulama bekliyor laf değil. Sonuçta Rus dostlarımıza operasyonlarda ortak hareket etme konusunda güveniyoruz ve bunu da Amerika hükümetiyle yapabilir. Sonuç olarak biz Trump’ın sözlerini uygulamasını bekliyoruz.”

Ramiz Tercüman İslam İnkılabının getirileri ve İran-Suriye ilişkilerine etkileri konusunda da şu açıklamalarda bulundu: “İnkılap, İran’ı tüm alanlarda gelişmiş, mazlumların hakkını, Filistin halkını savunan direniş ekseni ülkelerinin safına taşıdı. Buna ilave olarak İran’ın Suriye halkına saldırıda bulunanlara karşı verdiği büyük desteğe de değinmek gerekir. “

Tercüman sözlerinin devamında şu hatırlatmada bulundu: “İran halkı ve yetkilileri Suriye’ye verdikleri desteğin ve vefanın asaletine vurgu yapıyorlar. Suriyeliler ile İranlıların bu temiz topraklarda kanları birlikte aktı ve sonuçta İran halkına ve yetkililerine teşekkür etmek ve İslam İnkılabının yıldönümü nedeniyle onları tebrik etmek gerekir.”

Suriye Enformasyon Bakanı, İran ve Suriye’nin ilişkilerinde medya ve enformasyon konularını geliştirme çalışmalarıyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Taraflar arasındaki ilişkiyi geliştirme çalışmaları istikrarlı bir şekilde devam etmektedir. Medya alanında medya ekipleri değişimi, İran medyasındaki kısıtlamalar ve Suriye’deki olayların örtülmesi şeklinde birçok işbirliği yapılmaktadır.”

Ramiz Tercüman son olarak şunları söyledi: “Bu faydalı işbirlikleri devam edecektir ve biz bunun faydalarını Suriye’deki başarılarda gördük. Şöyle ki direniş medyası sözlü savaşı kendi lehine tamamlamayı ve Suriye’de akıtılan kanlara ortak olan medya koleksiyonlarıyla mücadele etmeyi başardı. Bu durum hak sözün ve Suriye’nin sesinin medya tribünlerinde daha gür ve baskın olmasını sağladı.

Başa dön tuşu
Kapalı