HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Enformasyon Bakanı: Türkiye, Katar ve Suudili yetkililer ulusal sorumluluk taşımıyor

Suriye Enformasyon Bakanı Omran Zoubi, Suriye ordusunun görevini yerine getirerek teröristleri Suriye’nin dört bir yanında kovuşturmaya devam edeceğini, güvenlik ve istikrarı sağlayacağını belirterek meselenin zamanla sınırlı olmadığına dikkat çekti.

Zoubi, Meyadin televizyonuna verdiği mülakatta, ordunun büyük bir ulusal güvence teşkil ettiğini, terörle mücadele savaşını sonlandırma gücü bulunduğunu, fakat zamanlamanın sahadaki duruma bağlı olduğunu kaydetti.

“Terör ve dış düşmanla mücadele ve savaş özellikle Suriye’ye yabancı ülkelerden silahları ve mühimmatlarıyla çok sayıda teröristin gönderilmesi ışığındaki kolay değil” diyen Bakan Zoubi, G-8 topluluğu zirvesinin bildirisindeki Suriye’ye ilişkin kararların üye ülkelerin özellikle terörle mücadele konusundaki tartışmalarını somut olarak hayata geçirmelerine bağlı olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

Zoubi, zirve sırasında, öncesi ve sonrasında yapılan açıklamalarda Suriye’deki terörün silahlandırılmasından söz edildiğini, topluluk ülkeleri ve bölgedeki taşeronlarının silahlandırma konusunda Doha’da bir toplantı düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.

“Dolayısıyla zirve bildirisinin ya da herhangi bir girişimin etkili olması siyasi çözümün başlangıcı olarak terörü, şiddeti, silahlandırmayı ve teröristleri barındırmayı sona erdirme konusunda somut adımlar atmalarına bağlı” diye belirtti.

Enformasyon Bakanı, Suriye devletinin Lübnan topraklarına saldırmasının söz konusu olmadığı ve olmayacağını ifade ederek çünkü sonuçta Siyonist projeyle tüm ayrıntıları ve araçlarıyla mücadele eden ulusal bir proje uyguladıklarını vurguladı.

Suriye’nin İsrail düşmanına karşı Lübnan topraklarını savunduğu ve bu uğurda şehitler verdiğini hatırlatan Zoubi, hiç kimsenin geçtiğimiz aylarda Lübnan topraklarından Suriye’ye sızan yüzlerce teröristten söz etmediğine dikkat çekti.

Zoubi, Suriye’nin topraklarına sınırdan sızan terör gruplarıyla mücadele etme hakkı bulunduğunu, fakat Lübnan sınırlarının aşılmadığını bildirerek bazı durumlarda hatalar oluşması ve bunun istismar edilip abartılmasının farklı bir konu olduğunun altını çizdi.

Lübnan, Ürdün, Irak ve Suriye topraklarının güvenliğinin bölünmez bir Arap güvenlik bütünlüğü oluşturduğunu söyleyerek Ürdün’ün silahlı terör gruplarının karargahı yada geçiş yeri olmamasını temenni ettiklerine, bu nedenle Ürdün yönetiminin sınır güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunması gerektiğine işaret etti.

Bakan Zoubi, Suriye ve Mısır ordularının birbirine benzediği ve ortak mücadele tarihleri bulunduğunu hatırlatırken meselenin Başkan Muhammed Mursi ya da başkası değil bölgedeki Müslüman Kardeşler projesiyle ilgili olduğunu, üyelerinin geçen yüzyılın 40’lı yıllarından bu yana siyasi ve ideolojik nevroz vakası yaşadıklarını, düşüncelerinin tek taraflı ve ötekiyi yok etme üzerine kurulduğunu belirtti.

İhvan projesinin şu ana kadar yönetime geldiği ülkelerde demokrasi ve halk kesimlerinin lehine değişimler konusundaki vaatlerini yerine getirmediğini, aksine Siyonist ve Amerikan projesine hizmet eden politikalar izlediğini söyledi.

Zoubi, Suudi Arabistan ve Katar’ın Suriye’deki terörü destekleme yönündeki tutumları arasında bir fark bulunmadığını, Suudi Arabistan’ın şu an Suriye’ye saldırılara Arap düzeyinde liderlik etme rolü üstlendiğini, Katar’ın ise silahlandırma ve finanse etme açısından değil taktiksel olarak geri adım attığını dile getirdi.

Suudi Arabistan, Katar ve Türk yetkililerin Suriye’ye saldırıda oynadıkları rolden kendilerinin söz ettiğine dikkat çekerek “aralarında hiçbir fark yok, ulusal sorumluluk taşımıyorlar ve bölgede yaşananların boyutu ve güvenliğinin Suriye’de yaşananlardan etkilenebileceğine ilişkin sorulara verecek yanıtları da yok. Şu an Suriye’de çatışan militanların bir kısmının ülkelerine döneceğini unutuyorlar” dedi.

Zoubi, bölgedeki çatışmanın ulusal bir proje ve Siyonist proje arasında yaşandığını, bu çatışmada sadece araç, yöntem ve yolların değiştiğini, fakat bazı aydın ve düşünürlerin kafasının karıştığını belirterek Suriye’nin çözüm pusulasını ulusal proje ve Filistin’deki konumuna göre ayarladığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.