AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye, Fransa cumhurbaşkanının açıklamalarını sert bir şekilde kınadı

Suriye, Fransa cumhurbaşkanı Fransuva Hollande’nin Suriye’de mevcut durumlara ilişkin yaptığı ve Suriye’nin içişlerine açık bir müdahale niteliği taşıyan açıklamalarını kesin bir dille kınadı.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak dün Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada; halk meşruluğundan tecrit edilen ve tüm politikalarında başarısızlık sorunu yaşayan Fransa devlet başkanının, Fransa’nın dünya kamuoyunda kalan konumunu korumak için vaazlarını kendine saklaması ve bunlardan ders alması gerektiğini ifade etti. Söz konusu kaynak, Hollande’ın Fransız büyükelçilerinin Paris’te düzenledikleri konferansta yaptığı açıklamaların; Suriye’de masum halkın kanlarının akıtılmasında Fransız rejiminin rolüne ve teröre desteğine bir kanıt teşkil ettiğini, desteğini de sürdürdüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

Fransa tarihinde en az halk tabanı ve desteğine sahip Hollande’nin bu açıklamalarının halkların iradesini ve kararını gasp etmeyi kendine caiz kılan sömürü ve hegemonya düşüncesinden türemiş olduğuna dikkat çeken kaynak; Fransa hükümetinin ilke ve tutumlarını ucuz petrol köleliği pazarında bedavaya sattığına işaret etti. Kaynak Fransa hükümetinin Suriye halkına düşmancı bu tutumlarını sürdürdüğü sürece siyasi çözümde Suriye’nin Fransız rolünü kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Kaynak açıklamasının sonunda Suriye halkının günümüzde her zamandan daha çok terör örgütleri ve destekçilerinin gerçeğini idrak etmiş durumda olduğunu, ulusal egemenlik ve onura da yine her zamandan daha çok tutunma azminde olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.