HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Halkı Türkiye Büyükelçiliği Önünde Kardeş Türk Halkıyla Dayanışma Eylemi Düzenlediler

Kalabalık halk kitleleri bugün; kardeş Türk halkıyla dayanışma ve Recep Tayip Erdoğan hükümetinin Türkiye’deki kitlesel protestoları orantısız güçle bastırmasını kınama amacıyla Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği önünde eylem düzenledi.

Kitleler; Suriye ve Türkiye halklarının dost ve kardeş olduklarını vurgulayarak, Erdoğan başkanlığındaki AKP hükümetinin Suriye’deki teröristleri destekleme politikasını şiddetle kınadılar.

Türkiye ve Suriye bayraklarının yan yana taşındığı eylemde kitleler; tarih boyunca ortak çıkar, ortak kader, ortak kültür ve ortak coğrafyaya sahip olan iki halkın arasını açmaya çalışanların hüsrana uğrayacaklarını belirtti. Eylemciler Erdoğan ve hükümetini kınayan pankartlar taşıdı.

Eyleme katılan Suriye’deki Kürtler Girişimi başkanı ve Halk Meclisinde Ulusal Uzlaşma Komisyonu Başkanı Ömer Osi; Erdoğan ve hükümetinin Suriye halkına düşmancı tutumlarını şiddetle kınadı.

Osi, Erdoğan’ın Suriye üzerine oynanan komplo ve savaşa katılarak, ülkeye silah ve terörist göndererek Suriye halkının doğrudan katletmesinin Türk devrimine yol açan nedenlerden biri olduğunu söyledi.

Suriye ulusal şarkılarını söyleyip Erdoğan’ın başkanı olduğu Adalet ve kalkınma Partisinin siyasetini kınayan katılımcılar Suriye ve Türkiye arasındaki köklü ilişkiyi vurgulayan afişler taşıdılar.

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki protestoculara baskı ve şiddet uygulayan, Suriyelilerin kanlarını akıtan teröristlere ve Halep’teki fabrikaları çalmalarına destek olan Erdoğan hükümetini keskin bir dille kınadılar.

Katılımcılar; Suriye ve Türkiye’nin tarih boyunca kardeş olduklarını, Türk halkının Erdoğan’ın istifasını istediğini çünkü onun Suriye, Libya ve Irak halkının katledilmesinde parmağı olduğunu, şu anda da Türk halkına karşı aynı suçu işlediğini ifade etti.

Katılımcılar; Türkiye otoritelerini Türkiye halkının hürriyet ve sesini duymaya ve hem kendi halkına hem de Suriye halkına karşı düşmanca politikalardan kaçınmaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (40) içerik yüklenmiştir.