HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye halkı yabancıların kendi yerlerine karar vermesine izin vermez

İran MGYK Sekreteri Celili, yabancı birkaç Suriye’deki teröristlere silah sevkedilmesi konusunda karar almalarını bu ülke halkına hakaret ve dünya kurallarına aykırı olarak tanımladı.

Suriye Halkının Taleplerini Takip Komitesi üyelerinden bir grubu dün akşamüstü Milli Güvenlik Yüksek Konseyi (MGYK) Sekreteri Said Celili’yle görüştü.

Celili bu görüşmede yaptığı konuşmada, Suriye’nin uzun yıllardan beri işgalci İsrail karşısında direnme ve İslami Direnişi destekleme alanında oynadığı rolünü hatırlatarak “Birkaç ülkenin bugün Suriye’deki terör unsurlarına silah gönderilmesi konusunda karar vermeleri aslında bu ülke halkına hakaret niteliğinde ve aynı zamanda uluslararası yasalara aykırıdır” dedi.

Celili daha sonra “Suriye halkı, kendilerinin yerine düşmanlarının karar vermelerine izin vermez” diye vurgularken ayrıca “Suriye’ye sevkedilen her silah daha fazla masum insanların öldürülmelerine ve ülkenin altyapısal tesislerinin daha fazla tahribedilmelerine sebep oluyor. Buna göre terör örgütleri ancak halkın onlara karşı nefretlerini arttırıyorlar” diye ilave etti.

Bu görüşmede Suriye Halkının Taleplerini Takip Komitesi üyeleri de, Suriye’deki terör ve şiddet eylemlerini kınayarak ülkede huzur ortamı sağlamaya ilişkin tek çözümün halka saygı olduğunu vurguladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.