HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye her zaman kitle imha silahlarının kullanılmasını kınadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, BM Güvenlik Konseyi, Suriye’de kimyasal silah saldırılarının araştırılmasını öngören karar tasarısını oy birliğiyle kabul etmesinin olumlu bir gelişme olduğunu bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi, New York’ta yapılan oylamada Suriye’de başta klor gazı olmak üzere kimyasal silah saldırılarının incelenmesini öngören karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Karar, bir uzman ekibi kurulmasını ve Suriye’de kimyasal silah saldırılarının sorumlularının ortaya çıkarılmasını hedefliyor.

Karara göre söz konusu uzman ekibi oluşturması için BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un önünde üç haftalık bir süre bulunuyor. Ekipte görev alacak uzmanların, BM’nin yanı sıra Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) uzmanlarından seçilmesi planlanıyor. Ekibin, ‘kimyasal silahları kullanan, kullanılmasını organize eden veya destekleyen kişileri, grupları veya hükümetleri’ tespit etmesi amaçlanıyor.

İlk raporun ekibin göreve başlamasından 3 ay sonra hazırlanması bekleniyor.

Bu arada Suriye’nin BM temsilcisi Beşar Caferi, Şam yönetiminin, BM’nin 2118 sayılı bildirisine göre taahhütlerini yerine getirdiğini belirtirken, Suriye’nin bu zamana kadar Güvenlik Konseyi ve diğer kuruluşlarda kitle imha silahlarının kullanılmasını kınadığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.