AsyaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye-Hindistan Çalışma Konseyi Yakında Toplanacak

Hindistan’ın Şam Büyükelçisi Man Mohan Bhanot; Suriye’nin yeniden yapılandırılmasında iki ülke arasında etkin işbirliği ve ortak çalışmaların genişletilmesi yönünde ortak bir arzu ve özene sahip olduklarını belirtti.

Hindistan’ın İngiliz işgalinden kurtulmasının 70. Yıldönümü münasebetiyle SANA’ya demeç veren Bhanot; Hindistan’ın Suriye ile güçlü dostluk ilişkilerine büyük özen gösterdiğini, bu ilişkileri önümüzdeki süreç içinde muhtelif alanlarda genişleteceğini kaydetti.

Bhanot Hindistan ile Suriye arasındaki ilişkilerin üç aşamadan geçtiğine dikkat çekerken ilk aşamanın sadece ekonomik ve ticari ilişkilerden ibaret olduğunu söyledi. İkinci aşamanın ise 1952 yılında imzalanan dostluk ve ticari alışveriş anlaşmasıyla pekiştiğini ifade eden Bhanot; anlaşma ardından karşılıklı resmi ziyaretlerin pekiştiğini, ilişkilerin de muhtelif alanlarda geliştirildiğini kaydetti.

Hindistan Büyükelçisi Bhanot iki ülke arasındaki ilişkilerin üçüncü sürecinin ise 2011 yılının Mart ayında Suriye’de krizle birlikte başladığını belirtti. Bu süreçte gerçek dostluk ilişkilerinin sınandığına işaret eden Bhanot; Hindistan’ın Suriye’yi destekleyen ilkeli ve hikmetli bir tutum sergilediğini kaydetti.

Bhanot Suriyeli ve Hindistanlı işadamlarının da ortak çalışma ve deneyim alışverişinde karşılıklı olarak büyük bir ilgi gösterdiklerine dikkat çekti. Önümüzdeki süreç içinde ortak yatırım ve işbirliğinin geliştirilmesi için gerekli icraatların alınacağını ve işlemlerin kolaylaştırılacağına işaret eden Bhanot; Suriye Hindistan İş Konseyinin da yakın bir süre içinde toplanacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.