HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye, İran ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini istiyor

Suriye Ticaret Odaları Birliği Genel Sekreteri Muhammed Hamşu, İran ile Suriye’nin ekonomik münasebetlerinin geliştirilmesi önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

İRNA’nın haberine göre, Suriye Ticaret Odaları Birliği Genel Sekreteri Hamşu bugün Tahran’da düzenlenen İran-Suriye ticaret işbirliği toplantının ilkinde İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye’nin yeniden inşası için öncelikli sırada yer aldığını ifade etti.

Suriyeli yetkili ayrıca İran’ın otomotiv üretiminde işbirliği yapabileceğini ve iki ülkenin ulaştırma, bankacılık, müteahhitlik ve üretim projelerinde ortak firmalar kurabileceğini söyledi.

İran Ticaret, Sanayi ve Maden Odası Başkanı Mesut Hansari de toplantıda, Suriye’den Arap ülkelerine ihracat tarifelerinin sıfır olduğunu belirterek bu ülkenin İran ihraç mallarının başlangıç noktası olabileceğini söyledi.

Hansari, ilk kez bir Suriye ticaret heyetinin İran’ı ziyaret ettiğini belirterek, mevcut şartlarda Suriye piyasasından rol ifa etme temennisinde bulundu.İran-Suriye İşbirliği Komitesi Genel Sekreteri Hasan Danaifer de Suriye ordusunun zaferleri ve kiralık teröristlerin o ülkeden çıkması sonrası iki ülkenin ticari alanda daha çok işbirliği yapması gerektiğini söyledi.Oturumda İran ve Suriye Ticaret Odaları arasında ortak ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için işbirliği anlaşması imzalandı.

Kapalı