HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye-İran oturumu tutanağı imzalandı

Suriye ve İran; bu gün Tahran’da Suriye İran İlişkilerini Geliştirme ve Denetleme Komisyonunun 8. Toplantı tutanağını imzaladı.

Suriye adına Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amir Hüsnü Lutfi’nin, İran adına da İskan ve Şehir İmar Bakanı Ali Nikzad’ın imzaladığı tutanakta İran; uygulanmakta olan ve gelecekte uygulanacak olan projelerine ve bu projelerin iki tarafa fayda sağlaması için belirlenen bir zamanda uygulanmasının önemine dikkat çekildi.

Tutanak; Suriye İran Yüksek Karma Komisyonu’nun 1 Mart 2009 tarihinde Tahran’da düzenlenen toplantılarında sunulan önerilerin takip edilmesini kapsıyor. Söz konusu öneriler arasında; diferansiyel ticaret, fuarlar, karşılıklı ziyaretler, sağlık, tarım, iskan, sanayi, ulaşım konularında işbirliğinin yanı sıra Suriye İran Yüksek Karma Komisyonunun gelecekteki çalışmalarına hazırlık yapma gibi konular yer alıyordu.

Lutfi ve Nikzad; tutanağın imzalanmasıyla ilgili yaptıkları konuşmalarda iki ülke arasında ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerini geliştirme gerekliliğine dikkat çektiler. İki bakan ikili ilişkilerin ve işbirliğinin önündeki engelleri kaldırmak için acil ve ciddi bir çalışma başlatarak işbirliği alanını geliştirmenin önemine değindi.

Bakan Lutfi ve İran Ticaret Bakanı Mehdi Gadnafri Tahran’da yaptıkları toplantıda iki ülke arasında diferansiyel harçlarla mal kapsamı hacmini iki katına yükseltme konusunda anlaştılar.

İran Ticaret Bakanı Mal kapsamı listesinin diferansiyel harç anlaşmasıyla katlanmasının iki ülke arasında ticari ilişkilerin gelişmesine hizmet edeceğini belirterek İran Gümrük Dairesine uygulanması için diferansiyel harç Anlaşmasının imzalandığını, bildirdi. İran Ticaret Bakanı iki ülkenin hükümetlerine; iki ülkede bulunan ticaret odalarına ticari şahsiyetler gönderme, ortak fuarlar düzenleme, teknik-mühendislik hizmetleri projelerinin sona ermesine önem vererek bu yolda çaba harcama görevlerini verme önerisi yaptı.

İki bakan İran’dan Türkiye üzerinden Suriye’ye Gaz taşıma projesinin önemine değinerek ortak projelerin başarıya ulaşması için ciddi çalışmanın ve söz konusu gaz taşıma Projesinin takip edilmesinin gerekliliğini dile getirdi.

Suriye İran Yüksek Karma Komisyonu 8. Dönem toplantıları geçen Cumartesi günü Tahranda başlamıştı. Toplantıda iki ülke arasındaki ilişkileri ekonomik, yatırım, ticaret ve teknik alanlarda geliştirme ve pekiştirmeye çalıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.