HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye: İran ve Hizbullah’ı terk etmemiz söz konusu olamaz

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, şu ana kadar Suriye sorununun çözümüne dair bütüncül bir planın sunulmadığını açıkladı.

Lübnan’da yayımlanan el-Cumhuriye gazetesine demeç veren Dışişleri Bakanı Muallim, son dönemde Suriye sorununun çözümü konusunda artan diplomatik hareketliliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Şu ana kadar Suriye krizinin çözümü konusunda bütüncül bir plan sunulmuş değil. Yalnızca İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif tarafından ortaya konan ve daha önce Rusya’nın söz konusu ettiklerine benzeyen bazı görüşler aldık ve bu görüşler üzerinde değerlendirmelerde bulunduk. Zarif, bu görüşleri tamamlayıp diğer taraflara da söz konusu edeceğine dair söz verdi” dedi.

Suriye sorununun çözümü ile ilgili sunulacak planla ilgili olarak Şam’ın ilkelerini “Suriye’nin tüm bölgelerindeki egemenliğinin korunması”, “müzakerelerin ön şartsız ve sadece Suriyeli taraflar arasında olması” ve “varılacak her türlü anlaşmanın referanduma sunulması” şeklinde ortaya koyan Velid Muallim, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’nın İran’la yapılan nükleer anlaşmanın ABD Kongresinde ve İran Meclisinde onaylanması ihtimaline umut bağladığını söyledi.

Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı General Ali Memluk’un Suudi Veliahdı ve Savunma Bakanı Muhammed bin Salman’la Riyad’da görüştüğüne dair haberlerin sorulması üzerine de söz konusu haberleri ne teyit ne de tekzip etti; ancak “Bazılarının Suriye’nin İran ve Hizbullah’tan ayrılması yönünde öne sürdüğü şartlar asla kabul edilemez” dedi.

Suudi gazetesi el-Hayat Ali Memluk ile Muhammed bin Salman görüşmesini doğrulamış ve Muhammed bin Salman’ın görüşmede Suudilerin siyasi çözümü desteklemesi karşılığında İran ve Hizbullah’ın Suriye’den çekilmesi şartını önerdiğini duyurmuştu.

İstanbul merkezli Suriye Ulusal Koalisyonu adlı muhalif örgütün Başkanı Halid Hoca da el-Cezire Türk’e verdiği demecinde Muhammed bin Salman’ın bürosunun Ali Memluk ile yapılan görüşmeyi doğruladığını belirterek Prens Muhammed bin Salman’ın önerisini olumlu bulduklarını açıklamıştı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, daha önce İran’la Amerika arasında birçok konuda arabuluculuk yapan Umman’a yaptığı ziyaret ile ilgili de açıklamada bulunarak Maskat ziyaretinin Umman Dışişleri Bakanının daveti üzerine gerçekleştiğini söyledi ve “Suriye’nin düşmanları bir krize düştüler. Bu yüzden bir çözüm süreci başlattılar, henüz başarısız olmadılar ve zarar aşamasında değiller. Dolayısıyla savaş, Amerika ve onun peşine takılanlar siyasi çözüme ikna oluncaya kadar devam edecek” dedi.

El-Cumhuriye gazetesi, gazetecilerden oluşan bir Mısır heyetinin geçtiğimiz günlerde ilk defa Şam’a geldiğini, Velid Muallim ve diğer Suriyeli yetkililerle görüştüğünü belirterek Muallim’in bu görüşmede Mısırlı gazetecilerin sorularına cevaben Suriye ve Mısır güvenlik yetkilileri arasında koordinasyon kurulduğunu ve Türkiye’nin eski Genelkurmay Başkanının Şam’ı ziyaret ederek Suriyeli yetkililerle görüştüğünü söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.