AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye karar tasarısı gerginliği tırmandırma felsefesine dayalıydı

Rusya, güvenlik konseyinde başarısızlığa uğratılan Suriye’ye ilişkin batı karar tasarısının gerginliği tırmandırma felsefesine dayandığını ve Şam’a karşı tek taraflı suçlamalarla birlikte Suriye yönetime karşı yaptırım uygulama tehditleri içerdiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün yayınladığı bildiride, bu yöntemin Suriye ulusal diyalog temelinin gerektirdiği barışçı çözüm ilkesiyle çeliştiğini söyleyerek Suriye’de geniş kapsamlı bir çatışmaya yol açabileceğini ve tüm bölgeye zarar verebileceğini kaydetti.

Bildiride, batı karar tasarısının Rusya’nın Suriye muhalefetinin fanatiklerden kurtulması gerektiği ve askeri dış müdahalenin kabul edilemeyeceği yönündeki önerisine net şekilde işaret etmediğine değinildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu durumun özellikle batının NATO’nun Libya’ya ilişkin güvenlik konseyi kararlarını uygulamasının NATO’nun ileride koruma alanındaki sorumluklarını yerine getirmesine model oluşturacağı yönündeki demeçlerinin ışığında Libya’daki acı ders göz önünde bulundurularak dikkatli olmayı gerektirdiğinin altını çizdi.

Rusya’nın Güvenlik Konseyi kararlarının beğenilmeyen siyasi rejimlerin değiştirilmesi amacıyla tek taraflı planların çıkarına hizmet edecek şekilde kötü amaçlarla uygulanması anlamına gelen bu modeli kabul etmeyeceğine dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanlığı, daha önce defalarca Libya senaryosunun temel olarak alınması ve güvenlik konseyinin imajının sarsılmasını reddedecekleri konusunda uyardıklarına dikkat çekti.

“İlkesel olarak uluslararası toplumun tüm sorumlu üyelerinin, uluslararası yasaların egemenliğine çifte standartlılığa başvurmadan saygı göstermesi gerekiyor” diyen Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye rejiminin avukatları olmadıklarını ve şiddetin sürmesinin kabul edilemeyeceğini, barışçı gösterilerin bastırılmasını kınadıklarını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, aynı zamanda fanatik muhalefetin bir kısım Suriyeli protestoculardan yararlanması ve açık terör yöntemleri uyguladığını gizlememesine göz yumamayacaklarını belirterek Rusya’nın Şam’la çalışmalarını sürdürdüğünü ve Suriye yönetiminden değişimleri hızla uygulaması, gerginlikler sırasında tutuklanan vatandaşların serbest bırakılması ve siyasi muhalefetle etkin bir diyalog kurulmasını talep ettiğini kaydetti.

Bildiri, muhalefete ulusal diyaloga katılma ve askeri müdahale senaryolarını reddetme çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.