HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye kargaşaları bölgedeki halk hareketlerini saptırmaya yöneliktir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Amerika’nın, Suriye meselesini ortaya atmasının bölgedeki halk hareketini saptırmaya yönelik olduğunu söyledi.

Mihmanperest Rus haber ajansı, Ria Novosti haber ajansına verdiği demeçte, Ortadoğu bölgesinde, Beyt-ul mukaddes ve Filistin meselesi ile ekonomik sebeblerin önemli olduğunu, Amerika’nın sürekli olarak Ortadoğu bölgesinde, müzakereye yanaşmayan, kendi siyasetlerini uygulamayan ülkeler karşısında senaryolar ürettiğini söyledi.

Mihmanperest, ABD’nin siyonist rejime verdiği desteklere işaretle, “Amerika, siyonist rejimin korunmasından başka bir düşünce peşinde değil. Suriye’de yaşanan olaylar, 1.200 güvenlik görevlisinin öldürülmesi, tamamen, direniş hattının kırılması ve başarısız olması yönünde yapılan senaryoların bir parçasıdır. Bu senaryolar karşısında birlikte hareket etmek ve güçlü bir dik duruş sergilemekten başka yolda yoktur” diye konuştu.

Rusya’da Vladimir Putin’in yeniden devlet başkanlığına aday olmasına yönelik bir soruya yanıt veren, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Rusya halkının, destek verdiği ve seçtiği devlet başkanı İran tarafından saygı ile kabul görür” dedi.

Mihmanperest İran ve Türkiye ilişkilerine işaretle de, “ İran ve Türkiye iki komşu ülkedir. Ortak ve tarihi ortaklıkları bulunmaktadır. Sahip oldukları zengin potansiyelleri kullanarak, batının bölgede oluşturmak istediği güvensizliklere karşı ortak hareket etmelidir” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.