HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye kendisini hedef alan her saldırıya karşı koyma gücüne sahiptir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Genel olarak bölge gündeminin ele alındığı görüşmede iki taraf özellikle İsrail’in Şam kırsalında bilimsel bir kuruma bulunduğu saldırı ardından Suriye’deki durumlar ayrıntılarıyla masaya yatırıldı. El-Esad ve Celili aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin muhtelif alanlarda geliştirilmesi konusunda Suriye ve İran’ın gösterdikleri özeni ifade ettiler.

Görüşmede İsrail’in Şam kırsalındaki Cemraya’da bulunan bilimsel araştırmalar merkezine saldırısının, İsrail’in Suriye’deki istikrarı zedelemek ve zayıflatmak için düşman dış güçler ve Suriye toprakları üzerindeki edatlarıyla işbirliğini ortaya çıkardığını belirtti.

El-Esad görüşmede Suriye’nin halkının bilinci, ordusunun gücü ve direniş seçeneğine bağlılığıyla halihazırdaki meydan okumalara, Suriye halkı ile tarihi ve uygarlık rolünü hedef alacak herhangi saldırıya karşı koyma gücüne sahip olduğunu vurguladı.

Kendi yönünden Celili, İran İslam Cumhuriyetinin Siyonist düşmana karşı koymada direnişçi Suriye halkına tam desteğini belirterek, bölge güven ve istikrarını zedelemeyi hedefleyen komplo ve dış projelere karşı koymak için Suriye ile süregelen koordinasyona özen gösterdiğini ifade etti.

Celili, ülkesinin Suriye’deki krizin siyasi çözüm planı ile hükümetin bu planın aşamalarını uygulamak için attığı adımları takdirle karşıladığını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.