HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye kimyasal silah planını perşembe günü OPCW’ya teslim etti

Suriye’nin zehirli gaz ve sinir gazlarıyla ilgili programını ve bu silahların imhası hakkındaki ön planını beklenen tarihten üç gün önce perşembe günü Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) teslim ettiği açıklandı.

Örgütten bugün yapılan açıklamada, Suriye’nin çok sıkı ve büyük hedefli planına göre silahların imhasının 2014 ortası itibarıyla tamamlanacağı belirtildi.

Lahey merkezli grup Suriye’nin planı kendilerine perşembe günü bildirdiğini de açıkladı. OPCW’nun açıklamasına göre, Suriye’nin bildirimi, “var olduğu açıklanan kimyasal silahların ve üretim tesislerinin sistemli, toptan ve onaylı imhası için hazırlanan planlara temel teşkil ediyor”.

Bu tür bildirimler gizlilik içerisinde yapıldığından Suriye’nin planının detayları da açıklanmadı.

Suriye eylül ayında OPCW’ya katıldığını açıkladığı dönemde bir ön plan sunmuştu. OPCW müfettişleri alelacele ülkeye gönderilmiş ve Şam çevresindeki 23 kimyasal silah tesisini denetlemişti.

Suriye’nin elinde hardal gazı ve sarin de dahil toplam bin ton kimyasal silah olduğuna inanılıyor. Bu silahların imhasının ne şekilde ya da nerede başlayacağıyla ilgili henüz bir karar alınmış değil. Suriye’nin planı OPCW’nun 41 üyeli yürütme konseyi tarafından 15 Kasım’da değerlendirilecek.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.