İslami Davet

Suriye konulu Cenevre 8 görüşmeleri sona erdi

15 Aralık 2017 11:20

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Suriye konulu Cenevre 8 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İsviçre’nin Cenevre kentinde 28 Kasım’da başlayan Suriye konulu Cenevre 8 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, “Başaramadık. Altın bir fırsat kaçırıldı.” dedi.

Suriye konulu Cenevre 8 görüşmelerinin son gününde Mistura, Suriye yönetimi ve muhalefet heyetleriyle ayrı ayrı bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından BM Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenleyen Mistura, 28 Kasım’dan bu yana muhaliflerle 11, Suriye yönetimi heyetiyle 7 toplantı yaptıklarını söyledi.

Muhaliflerin, görüşmelerin içeriğini oluşturan geçiş yönetimi, anayasa, seçimler ve terörizmle mücadeleden oluşan 4 temel başlığın tamamını masaya yatırdığını vurgulayan Mistura, Suriye yönetiminin ise sadece “terörizm” başlığına odaklandığını kaydetti.

Özel Temsilci Mistura, Cenevre 8 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığına dikkati çekerek, “Başaramadık. Altın bir fırsat kaçırıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerin devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya Mistura, “Diğer alternatifler ne? Cevabım evet. Ocak ayında tekrar başlatmayı planlıyorum.” cevabını verdi.

Mistura, görüşmelere ilişkin gelecek hafta BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i bilgilendireceğini bildirdi.

“Cenevre 9’un ocak ayında başlaması için BM Genel Sekreteri ile görüşeceğim.” diyen Mistura, Suriye sorununa siyasi çözüm adresinin Cenevre olduğunu tekrarladı.

Bu arada Cenevre görüşmelerinde Suriye heyeti başkanı Beşşar el Caferi 8. tur kapsamında BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile dördüncü toplantısının bitiminde basına açıklama yaptı. Caferi basın açıklamalarında 8. turda olumlu ve yapıcı sonuçların alınması için Suriye heyetinin yoğun çabalarda bulunduğunu ve büyük bir özen gösterdiğini belirtti.

Suriye sahasında yaşanan terör savaşı gerçeğinde heyetin görüşmelerinde temel konu olarak terörle mücadeleye odaklandığına dikkat çeken Caferi; öyle ki diğer paketlerin görüşülmesi ve ilerlemenin kaydedilmesinde terörle mücadelenin ana girişi teşkil ettiğini kaydetti.

Suriye heyetinin ‘muhalefet’ heyeti ile direk diyalog görüşmelerine girmeyi reddettiğini belirten Caferi; ‘muhalefet’ heyetinin ‘Riyad 2’ beyanını öne sürdüğü sürece direk görüşmelere girmenin mümkün olmadığının altını çizdi.

Caferi terör örgütleri ve ‘muhalefet’ heyetinin işverenlerinin Cenevre görüşmeleri ve seyrini etkilemek amacıyla kanlı mesajlar göndermede ellerinden gelen her gayreti gösterdiklerine dikkat çekti.

Caferi Suriye’de gerçekten terörle mücadele etmek isteyenlerin; gayrı meşru yollarla Suriye’de güç bulundurma yerine Suriye hükümeti ile koordinasyon ve işbirliğinde olması gerektiğinin altını çizdi.

Suriye konulu Cenevre 8 görüşmeleri sona erdi Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık