İslami Davet

Suriye krizinin tek çözüm yolu siyasi seçenektir

22 Eylül 2017 11:54

Suriye konulu bir toplantıda konuşan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu ülkedeki krizin tek çözüm yolunun siyasi seçenek olduğunu bildirdi.

New York’ta yapılan BM Genel Kurulu oturumunun zirvesinde AB Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini ile Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu tarafından Suriye krizi konusunda düzenlenen toplantıda konuşan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “İran olarak baştan beri Suriye krizinin tek çözüm yolunun siyasi seçenek olduğu kanaatindeyiz” ifadelerinde bulundu.

Zarif sözlerini şöyle sürdürdü: Geçen bir sene boyunca Suriye’deki çatışmaların daha da büyümesinin engellenmesi için bazı ilerlemelere tanık olduk ve Astana’daki son toplantıda ulaşılan uzlaşıya göre uluslararası gözlemcilerin bu ülkede bulunmaları için olanak sağlandı. Sözü geçen gözlemcilerin Suriye’de hazır bulunması ise bu ülkedeki çatışmaların azaltılmasına yardımcı olmasıyla birlikte insani yardımların ulaşımını da kolaylaştıracaktır.

İran Dışişleri Bakanı ilaveten, “BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 kararının doğrultusunda Suriye’deki insani kabusa son vermenin tek çözüm yolunun siyasi seçenek olduğunu düşünüyoruz. Bu ülkedeki krizi çözmek için hükümet ile yeni seçim yapmayı planlayan tüm gruplar arasında diyalog yapılmasına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Suriye krizinin tek çözüm yolu siyasi seçenektir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık