DünyaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye krizinin tek çözüm yolu siyasi yoldur

İran Dışişleri Bakanlığı Arap ve Afrika ilişkileri Yardımcısı, Suriye’ye kayıtsız şartsız insani yardımların sevk edilmesiyle birlikte
terörizmle mücadelenin devam ettirilmesini talep etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Arap ve Afrika ilişkileri Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, Brüksel’de AB Dış Politika Genel Sekreteri Helga Schmidt’le görüşte.

Suriye krizine ilişkin fikir alışverişi yapan iki taraf, bu tür sorunların ortadan kaldırılması için siyasal çözüm yollarına başvurulması üzerinde anlaştı.

Cabiri Ensari bu görüşmede, İran’ın bölgesel sorunların çözülmesi için askeri müdahalelerin etkili olma yaklaşımına karşı olduğunu vurguladı ve özellikle Suriye sorununun tek çözüm yolunun bu ülkenin toprak bütünlüğü ve milli egemenliğinin korunmasıyla birlikte Suriye halkına kendi kaderini belirleme hakkı vermek olduğunun altını çizdi.

Ensari ayrıca Suriye’ye kayıtsız şartsız insani yardımların sevk edilmesiyle birlikte terörizmle mücadelenin devam ettirilmesini talep etti.

Helga Schmidt de bu görüşmede, İran’la Suriye krizini konuşmalarının amacını bu ülkenin bölgesel olaylarda anahtar bir role sahip olmasından dolayı birlikte yapılacak işbiriliği aracılığıyla Suriye’de ateşkes ve yeniden yapılandırma sürecinin başlatılması için pratik adımlar atmak olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.