AfrikaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye-Libya ekonomi toplantısı yapıldı

Suriye-Libya Yüksek Karma Komitesi’nin 5. Dönem toplantıları bugün Libya’nın başkenti Trablus’ta Başbakan Muhammed Naci Utri ve Libya Halk Genel Komitesi Genel Sekreteri el-Bağdadi Ali el-Mahmudi’nin başkanlığında başladı.

Utri Suriye ve Libya’nın zirve ve toplantılarda bu uğurda çaba harcadığını belirterek, Mart ayında Libya’da düzenlenecek Arap Zirvesinin Arapların tutumlarını birleştirmeleri ve meydan okumalara karşı ortak bir tavır takınmalarını sağlama emellerini dile getirdi.

Diğer yandan Dr. El-Mahmudi yaptığı konuşmada Suriye’nin ulusal ve milli tutumlarına ek olarak, Arap davalarını savunmada oynadığı rol, ortak Arap dayanışması ve çalışmasının pekişmesine harcadığı çabaları övdü. Ayı zamanda işgal altındaki Golan topraklarını iade etmede Suriye’nin harcadığı çabalara Libya’nın desteğini belirterek, değişik alanlarda Arap entegrasyonu ve koordinasyonunun önemine dikkat çekti.

Görüşmede, iki ülke arasında bütünleşmenin sağlanması ve ticaret hacminin artırılması için Suriyeli ve Libyalı işadamlarının rolünü etkinleştirme ve görüşmeleri sıklaştırmanın gereği üzerinde de duruldu.
Görüşmeler sonunda iki ülke heyetinin de katılımıyla el-Mahmudi, Utri onuruna akşam yemeği verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.