HaberlerIrakOrtadoğuSuriye

Suriye Lideri Beşşar Esad: ABD ve Müttefikleri Teröre Muhtelif Desteklerini Sürdürüyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün Irak Başbakanı Temsilcisi ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih Fayyad’ı kabul etti.

Görüşmede Fayyad Irak Başbakanı Haydar Abbadi’den sözlü bir mesajı el Esad’a iletti. Irak Başbakanı Abbadi mesajında bölgenin genel olarak tanık olduğu dakik süreç içinde iki kardeş ülke arasında özellikle güvenlik ve siyasi yanlar olmak üzere tüm konu ve alanlarda işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesi gereğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı el Esad Suriye ve Irak’ta teröre karşı sağlanan başarılara rağmen ABD ve müttefiklerinin yanı sıra bölgedeki işbirlikçilerinin bölge ülkeleri ve halklarını parçalayıp zayıflatma ve sömürme planlarından caymadığına dikkat çekti. El Esad söz konusu devletlerin terör örgütlere muhtelif tür siyasi, maddi ve askeri desteği temin etmeye devam ettiklerini vurguladı. Bunun da söz konusu planlara karşı duran devletler arasında işbirliği ve çabaları yoğunlaştırmayı gerektirdiğini belirten el Esad; ulusal bütünlüğünü koruma ve bölgede güvenlik istikrarın sağlanmasını hedefleyen devletlerin tutum birliği ve ortak çabalarını yoğunlaştırmaları öneminin altını çizdi.

Iraklı konuk Fayyad; bölge ve halklarının güvenlik istikrarını korumak için terörle mücadelenin yanı sıra devletlerin ulusal bütünlüklerini korumalarının temel bir gereklilik teşkil ettiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.