GenelHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Lideri Beşşar Esad: Bölgesel buhranların çözümü için fikri gelişmeler önemli

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad dün başkent Şam’da düzenlenen Arap Yazar ve Edebiyatçılar genel sekreterliği konferansına katılan Arap ülkeleri heyet başkanlarını kabul etti.

SANA ajansına göre, Milli kültür ve ideoloji ve bunların Arap toplumunda önemli etki ve rolünün ele alındığı görüşmede bölge halklarının yaşadığı sorun ve meseleler de tartışıldı.

Görüşmede Esad, bölge ülkelerinin maruz kaldıkları sorun ve savaşları irdelemek için Arap ideolojisini irdelemek gerektiğini belirtti. Esad Arap toplumu arasında ideolojik önlem yaratma önemini kaydederken, sistematik diyalog ve yaratıcı ideoloji gerektirdiğini vurguladı. Esad ayrıca Arap aydınların her şeyden önce kalkınmanın gerekli önceliklerini belirlemeleri ve ardından da insanlarla daimi iletişimde olmaları önemini ifade etti.

Yeni nesillerin radikal ideoloji ya da gurbet yönünde gittiklerine dikkat çeken Esad; bu konuda aydınların önemli bir rol üstlenmeleri önemini belirtti. Esad mücadelenin her şeyden önce kimlik ve bağlılığın yok olmasıyla mücadele ideolojisinden ibaret olduğunu ifade etti.

Suriye ve halkına yönelik savaşta ideoloji faktörünün oynadığı role dikkat çeken Esad; öyle ki bu savaşın ideoloji ve medya savaşı olduğunu belirtti.

Heyet başkanları ise görüşmede Arap ülkelerinin son yıllarda maruz kaldıkları savaşların, kimlik ve kültürüne sahip çıkmayan bir toplum yaratmayı amaçladığına vurgu yaptılar. Asıl büyük ve önemli olan milli kimliği Suriye olmaksızın korumanın mümkün olmadığını belirten heyet başkanları, dolayısıyla Suriye ve halkının dışarıdan hedef alındıkları bu savaşta milli, ideolojik ve mücadeleci kimlik ve misyonunu sabote etmeyi amaçladığının altını çizdiler.

Heyet üyeleri bölge halklarının tümünü hedef alan bu savaşta Suriye halkının düşmanların planlarını çökertmeyi başardıklarını ifade ettiler

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.