HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Suriye-Lübnan ilişkileri hızla gelişmektedir

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bu sabah Lübnan Demokrat Parti Başkanı ve Milletvekili Talal Arslan ile görüşmesinde Suriye-Lübnan ilişkilerinin iki kardeş ülke çıkarlarına hizmet edecek şekilde geliştirilmesi imkanları ve iki ülkenin maruz kaldığı meydan okumaları masaya yatırdı.

Lübnanlı Milletvekili Arslan Lübnan ile en güzel ilişkilerin kurulmasına gösterdiği özenin yanı sıra ulusal direnişi destekleyen ve Suriye-Lübnan ilişkilerine önem veren Lübnanlı tüm güçleri kucaklayan bir politika izlemesinden dolayı sayın el-Esad’a teşekkürlerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı el-Esad Lübnan Demokrat Parti Başkanı Arslan’ın Lübnan sahasında Lübnanlı taraflar arasında uzlaşmanın sağlanması doğrultusunda harcadığı çabalar ve geçmiş yıllar içinde sergilediği ulusal tutumlarına işaret ederek, bunların Lübnanlı ulusal diğer güçlerin yanında ülkede istikrarın sağlanmasına büyük bir katkı sağladığını ifade etti.

Bu arada Arslan’ın ziyareti; Lübnanlı devlet yetkilileri ve politik şahsiyetlerin iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirme kapsamında Suriye’ye bulundukları ziyaretler kapsamında geliyor.

Öyle ki geçen dört ay içinde Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Değişim ve Reform Hareketi başkanı Mişel Avn, Parlamento Başkanı Nebih Berri ve Sosyal İlerici Parti Başkanı Velid Canbulat Suriye’ye ziyaretlerde bulunmuşlardı. Ziyaretlerde Suriye-Lübnan ilişkilerini değişik alanlarda geliştirme ve bu ilişkiler önünde yeni ufuklar açma önemi belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.