HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye Meclis Başkanı: ABD’nin özür dilemesinin hiçbir değeri yoktur

Suriye Meclis Başkanı Hediye Abbas, Mehrnews’a verdiği röportajda bölgesel gelişmelere ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Resmi bir ziyaret kapsamında Tahran’da bulunan Suriye Meclis Başkanı Hediye Abbas, Cumhurbaşkanı Ruhani, İranlı mevkidaşı Ali Laricani, İnkılap Rehberi Başdanışmanı Ali Akber Velayeti ve diğer üst düzey yetkililerle bir araya geldi.

Mehrnews muhabirine konuşan Hediye Abbas çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’nin ilk kadın meclis başkanı olarak seçilmenizin dünya için ne gibi mesajlar taşıdığını düşünüyorsunuz?

İlk defa olarak Suriye’de bir kadının meclis başkanı olarak seçilmesi bu ülkedeki demokrasi göstergesidir. Bu konu ülkemizin özgürlük ve demokrasiyle bir yol izlediğini yansıtmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde kadınların oy kullanma hakkı yoktur ve parlamentoya bile giremezler. Bazı ülkeler varlıkları boyunca oy sandıkları veya genel seçimlerle uzaktan yakından alakalı olmadıkları halde Suriye’deki demokrasi durumundan söz ediyor. Bu ülkeler Suriye’de özgürlük ve demokrasi diye bir kavramın bulunmadığını ileri sürmektedir. Oysa ki Onlar ülkemizin tarih ve uygarlığını yok etmeye çalışıyor.

Suriye’nin Deyr Ez-Zor’daki mevzilerine ABD’nin düzenlediği saldırının amacı nedir?

ABD, Suriye’deki krizin başından beri gerçekleri çarpıtarak, kamuoyunu kandırmak istiyor. Aslında Amerika terör örgütlerinin en büyük destekçisidir. 45 dakikalık bir süre boyunca Suriye’nin Deyr Ez-Zor’daki mevzilerinin hedef alınması bunun en tipik örneğidir. Bu saldırı tesadüfen yaşanan bir olay değil, terörizme destek vermek amacıyla kasıtlı olarak yapıldı. Amerika Suriye ordusu birliklerini vurmakla ateşkes konusunda Rusya ile vardığı anlaşmaya bağlı kalmadığını gösterdi. Suriye ordusu ve müttefikleri ateşkese uyarken terör örgütleri Deyr Ez-Zor, Hama ve Halep’te ateşkesi defalarca ihlal etmiştir.

Rusya Dışişleri Bakanı, Amerika’nın dolaylı şekilde bu olay için Suriye’den özür dilediğini açıklamıştır. Buna ne diyorsunuz?

ABD özür dilemeden önce terör örgütlerine verdiği desteği sona erdirmeli ve Suriye devletiyle koordineli olarak terörizme karşı gerçek anlamda mücadele etmelidir. Suriye halkının katliamı için bölge ülkelerinin teröristlere ulaştırdığını para ve silah desteği durdurulmadan özür dilemenin hiçbir değeri yoktur.

İran ziyaretini nasıl değerlendiyorsunuz? Görüşmelerde neler ön plana alındı?

Bu ziyaret iki dost ve kardeş ülke İran ve Suriye’nin stratejik ilişkileri çerçevesinde yapıldı. Amacımız ikili ilişkileri geliştirmek ve ABD ve Batı ülkelerinin desteklediği tekfirci-Vahhabi örgütlere karşı mücadelede koordineli olmaktır.

Bu ziyaret kapsamında ayrıca Tahran-Şam ilişkilerinin başta siyaset, ekonomi ve kültür olmak üzere birçok alanda geliştirilmesi amacıyla İran-Suriye Dostluk Derneği’nin oluşturulmasına karar verdik.

Suriye krizi 5’inci yılına girdi. Sizce bu krizin çözüm yolu nedir?

Biz, Suriye krizinin çözülmesi için iki yol izliyoruz. 1- Tekfirci-terörist gruplara karşı mücadele ederek, Suriye’de güven ve istikrarın sağlanması 2- Dış güçlerin müdahalesi olmadan Suriyeli gruplar arasındaki siyasi görüşmelerin sürdürülmesi.

Suriye’nin kaderini sadece kendi halkımız belirleycektir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.