HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Meclis Başkanı, Dünya Parlamentolar Birliği Toplantısı’na katıldı

Suriye Halk Meclisi Başkanı Muhammeed Cihat el Lahham New York’taki BM karargahında düzenlenen 4. Uluslararası Parlamento Başkanları Konferansında yaptığı konuşmada; teröre karşı mücadelede uluslar arası çabaların yetersiz olduğunu, bu çabaların da yanlış politikalar ve hesaplar doğrultusunda olduğunu belirtti.

Lahham Suriye Arap Cumhuriyeti adına yaptığı konuşmasında; Batılı ve bölgesel kimi devletlerin teröristleri ve tekfirci terör örgütlerini BM misakı ve uluslar arası kararlara aykırı bir şekilde desteklediklerine bir kez daha vurgu yaptı.

Suriye’nin tarih boyunca dünyaya medeniyet ve ortak yaşam ilkeleri ihraç ettiğine dikkat çeken Lahham; Suriye’nin 7 bin yıldan fazla bir süredir dinler ve uygarlıklar arası hoşgörü ve ortak yaşamın modelini teşkil ettiğini söyledi. Lahham tarih boyunca Suriye’de Müslüman ve Hıristiyanların; Arapların, Türkmenlerin, Kürtlerin, Ermenilerin, Çerkeslerin, Asurların ve tüm milletlerin sevgi, barış ve kardeşlik ilkelerini pekiştirdiklerini ifade etti.

Günümüzde ise Suriye halkının ilki terör örgütleri ve onlara sağlanan destekle, ikincisi de dünya kamuoyunun sessizliği ile masum kanları akıtıldığına dikkat çeken Lahham; bu halkın dünya kamuoyunu terör ve teröre desteğin kesilmesi için dürüst ve ciddi çabalarını yoğunlaştırmaya çağırdığını ifade etti.

Lahham kimi devletlerin terörü edat olarak kullanmakla Suriye’de kendi dar çıkarlarını sağlayacaklarını, Suriye’yi halkı ve zenginlikleriyle hegemonyalarına alacaklarını düşündüklerine işaret ederken; insanlığın benzerini görmediği vahşi teröre destekleriyle masum kanları akıtmaktan başka bir sonuç elde etmediklerini söyledi.

Suriye’de devlet ve halk açısından temel önceliğin terör, şiddet ve kaosa son vermek olduğunun altını çizen Lahham; tüm dünyanın terörün tehlikesini idrak etmeye başlamalarıyla yine bu teröre karşı mücadeleyi temel öncelik haline getirmeleri gerektiğini vurguladı. Lahham terör ve kaos ortamında insan hakları, demokrasi ve kalkınmadan söz etmenin zor olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.