HaberlerOrtadoğuSuriyeTürkiye

Suriye meclis başkanı Türkiye askeri varlığına sert tepki gösterdi

Suriye meclis başkanı Türk askerlerinin Suriye’dei varlığının ülke toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu belirtti.

İRNA’nın bildirdiğine göre Suriye Halk Meclisi Başkanı Hammuda Sabbağ bugün Suriye’ye iş ziyaretinde bulunan Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz başkanlığındaki bir Türk heyetini kabul etti.

Sabbağ Türkiye askerlerinin Suriye kuzeyindeki varlığının uluslararsı yasaların açıkça ihlali olduğunu söyledi.

Sabbağ Türkiye’de cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ve halkına karşı muhtelif yönlü savaşın başından beri izlediği düşmancı tutumlar ve teröristlere desteği ile Suriyelilerin kanlarının akıtılmasında büyük bir rol oynadığını vurgulayarak iki ülke halkları arasındaki ilişkiler ve işbirliğine rağmen Suriye hükümetine karşı yanlış siyaset izlediğini belirtti.

Suriye’nin kendi halkını ve topraklarını savunma gücüne sahip olduğunun altını çizen Sabbağ; Türkiye ve daha başka devletlerin radikal teröre sınırsız desteğine rağmen Suriye ordusunun terörle mücadelede güç ve etkinliğini kanıtladığını vurguladı.

Görüşmede Türk heyet başkanı Hasan Cengiz de Suriye ve halkına karşı yürütülen savaşın bölge devletleri ve halklarını parçalama amaçlı Yeni Ortadoğu Projesi kapsamında geldiğini belirtti.

Amerika, Fransa ve İngiltere üçlü saldırıda öne sürülen suçlama ve iddiaların aslı gerçeği olmadığına işaret eden Cengiz, kimyasal silah saldırısı iddialarının Suriye’ye saldırı amacıyla bahane olarak öne sürülen bir tiyatro oyunu olduğunu kaydederek Suriye halkının kendi geleceklerini belirleme hakkına sahip olduğunu ve tüm ülkelerin de buna saygılı olmaları gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.