HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye milli diyalog kongresi, Tahran–Şam istişarelerinin sonucudur

Suriye milli diyalog kongresinin 29 ve 30 Ocak 2018’de Rusya’nın Sochi kentinde düzenlenmesi beklendiği bir sırada İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve İran’ı Astana sürecinde temsil eden heyetin Başkanı Hüseyin Cabiri Ensari Cumartesi günü Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve diğer bazı üst düzey yetkililerle görüştü.

Görüşmede Beşar Esad, Suriye ordusunun teröre karşı savaşta zaferlerine işaret ederek, İran ve Rusya ile birlikte terörle savaşmaya devam edeceklerini belirtti. Görüşmede Ensari de İran milleti ve devleti Suriye milleti ve devletini özellikle terörle savaşta desteklemeye devam edeceğini ve bu ülkenin yeniden inşa edilme sürecinde de Suriye’nin yanında olacaklarını belirtti. Görüşmeye Beşar Esad’ın medya danışması Besine şaban, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad da yer aldı.

Sochi müzakereleri iki açıdan önem arz ediyor. İlkin bu zirve Suriye krizinin çözümünde önemli ilerleme kaydedildiğini gösteriyor. İkincisi, bu hareket Suriye’de milli egemenliğin ve toprak bütünlüğünün korunması çerçevesinde huzur ve istikrarın sağlanması yönünde çok yönlü uluslararası teamüllerin doğrultusunda adım atıldığını ortaya koyuyor.

Şimdi Amerika yönetiminin tüm entrikaları ve sabotajlarına rağmen Astana süreci tüm hızı ile ilerliyor ve Sochi oturumlarının Suriye yönetimi ile muhaliflerin müzakere zeminini hazırladığı anlaşılıyor. Bu gelişme, bölge ve hatta uluslararası düzeyde önemli bir hadise sayılır.

Kuşkusuz bu süreçte tekfirci IŞİD terör örgütünün hamileri ve IŞİD’i takviye ederek bölgede jeo politik dengeleri kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmeye çalışanları hesabı bu sürecin dışındadır. Zira Amerika, Arabistan ve korsan İsrail üçlüsü bölgenin geleceğini IŞİD temelinde inşa etmeye çalışmıştı.

Siyaset meseleleri uzmanı Aleksi Mc Karkin şöyle diyor: Suriye krizinin çözümünde Moskova’nın inisiyatifi Washington’un elinden tamamen çıkardığını kabul etmek gerekir. Gerçi Amerika’nın Suriye’de konumunun zayıflaması asla Suriye ile ilgili tüm sorunların çözümlendiği anlamına gelmez.

Gerçekte Amerika, korsan İsrail ve Arabistan’ın amacı, bölgede ve özellikle Irak ve Suriye coğrafyasında IŞİD’i yerleştirmek ve direniş eksenini bölgenin siyasi ve güvenlik denklemlerinden silmekti.

Rusya’nın Duma meclisi eski Başkan yardımcısı ve uluslararası meseleler uzmanı Sergey Baborin şöyle diyor: eğer bugün teröristler Suriye’de daha fazla mevzilerini kaybediyorsa, bu durum büyük ölçüde Moskova va Tahran ve bir nebze de Ankara’nın çabaları sonucu olmuştur.

Ortadoğu meseleleri uzmanı Muhammed Sadık Kuşki de Kazakistan’ın Astana kentinde varılan anlaşmalara ve Suriye’nin siyasi geleceğinin şekillenmesi için Suriyeli tarafların katıldığı müzakerelerin zemini hazırlanmasına işaret ederek şöyle diyor: Astana oturumlarının çeşitli aralıklarla düzenlenmesi şimdiye kadar müzakerelerin Cenevre sürecinin tekelinden çıkmasına vesile oldu, ayrıca müzakerelerin bölge düzeyinde daha yerel bir şekilde düzenlenmesine yol açtı.

Kuşki açıklamasının devamında şöyle diyor: Astana’da düzenlenen çok yönlü zirvelerin en önemli getirisi, krizin yerelleştirilmesi, müdahaleci unsurlar olan Batılı devletlerin ve bölgenin irticai rejimlerinin Suriye krizinden dışlanması olmuştur, zira bu unsurlar Suriye’de krizin daha da şiddetlenmesine yol açan unsurlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.