AfrikaHaberler

Suriye-Moritanya ilişkilerini parlak bir gelecek bekliyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bu sabah, Moritanya Dışişleri Bakanı el-Naha Bint Miknas’ı kabul ederek Suriye ve Moritanya arasındaki ilişkileri görüştü. Görüşmede Bint Miknas, Moritanya Başkanı Muhammed Veled Abdülaziz’in iyi dileklerini Cumhurbaşkanı el-Esad’a iletti. Kendi tarafından el-Esad da, Başkan Veled Abdülaziz ve Moritanya halkına iyi temennilerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı el-Esad Suriye’nin Moritanya ile ilişkilerini tüm alanlarda iki halkın çıkarları doğrultusunda geliştirme ve ufuklarını açmaya verdiği önemi belirtti. Aynı zamanda başta Filistin davası ve ortak Arap dayanışması olmak üzere bu ilişkilerin milli davalara hizmet edecek şekilde en yüksek düzeye çıkmasında Suriye’nin arzusunu ifade etti.

Görüşmede ayrıca, başta İsrail’in Gazze’ye karşı uyguladığı katı ablukası ışığında Filistin toprakları olmak üzere bölgedeki son gelişmeler gözden geçirildi. Moritanya Dışişleri Bakanı, işgal altındaki Golan topraklarını iade etme ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasında Filistin halkına sağladığı desteğinde Suriye’nin tutumunu desteklediğini belirtti. Aynı zamanda baskılara karşı mücadele etme, Arap kimliği ve Arapça diline bağlılığın yanı sıra Arap haklarının eksiksiz bir şekilde iade edilmesi tutumunda Moritanya’nın azim ve hırsını vurguladı.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Enformasyon ve Siyasi Müsteşarı Büseyna Şaban, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, Moritanya Dışişleri Bakanına eşlik eden heyet ve Moritanya’nın Şam Büyükelçisi katıldılar.

Aynı çerçeve altında Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim Moritanyalı mevkidaşı Bint Miknas ile bir araya gelerek, iki ülke Dışişleri Bakanları arasında düzenli politik müşaverelerin yapılmasında anlaşma metni imzaladılar.

Dışişleri Bakanı el-Muallim gazetecilere yaptığı açıklamada, Moritanya Dışişleri Bakanının Cumhurbaşkanı el-Esad ile görüşmesini yapıcı ve verici olarak nitelendirdi. Aynı zamanda görüşmede ikili ilişkilerin tüm alanlarda geliştirilmesi ve Arap durumunun ele alındığını ifade etti.

El-Muallim, Cumhurbaşkanı el-Esad’ın Moritanya ve kardeş halkı ile değişik alanlarda en güzel ilişkileri kurmaya azimli olduğunu belirttiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı, bu ziyaretin yol açacağı sonuçlardan umutlarını dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme amacıyla karşılıklı ziyaretlerin olacağını açıkladı. Kendi tarafından Moritanya Dışişleri Bakanı söz konusu bu ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmede iki ülke yönetiminin karşılıklı iradelerini yansıttığını ve iki dost halkın çıkarlarına hizmet edecek şekilde ilişkilerin pekişmesinde umutlu olduğunu kaydetti.

Bakan Bint Miknas, bu ziyaretin ardında Suriye-Moritanya ilişkileri tarihinde kaydedilecek bir çok ziyaretin olacağını ifade ederek Suriye-Moritanya ilişkilerinin parlak bir geleceğe doğru ilerlediğini sözlerine ekledi.

Bint Miknas: Moritanya, Suriye’nin Haklarını İade Etme Tutumunu Destekliyor… İkili İlişkileri Parlak Bir Gelecek Bekliyor

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.