HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Müftüsü: Suriye dünya radikalizmine karşı durmasının faturasını ödedi

Suriye Cumhuriyet Genel Müftüsü Ahmet Bedreddin Hassun uluslararası tarafın Suriye’de cereyan eden gerçeklerin hakikati ve sonuçlarını somut olarak görmeye başladığını öyleki cereyan edenlerin barış veya savaş olsun bütün dünyaya yansıyacağını belirtti.

Müftü Hassun Moskova’da SANA muhabiriyle görüşmesinde, Londra’da Suriye’nin dostları olduklarını iddia edenlerin Suriye’de siyasi çözümden başka çözümün olmadığını söylediklerini aynı tarafların iki yıl önce askeri destek ve öldürmeden yana olduklarını her zaman müjdelediklerine işaret etti ve geri adım atmaları sebebinin yaktıkları ateşin kendilerine de uzanacağı idrakine varmalarında yattığını vurguladı.

Müftü Hassun, aşırı dinciliğin hastalık olduğunu bir yerde bulunması halinde her yere uzanacağına işaret ederek, Suriye’nin radikalizm tehlikesinden seneler öncesinden uyardığını bu yüzden Suriye’ye galip gelmesinin imkansız olduğunu söyledi ve bu radikalizmin geldiği yere geri döneceğini beklediğini ifade etti.

Genel Müftü Hassun, Suriye’nin dünya radikalizmine karşı durmasının faturasını ödediğini açıklayarak bu radikalizmin arap veya islami olmadığını bilakis uluslararası radikalizm olduğunu vurguladı.

Müftü Hassun, bütün dünyanın siyasi çözüm ve Cenevre Konferasına gitme üzerinde uzlaştığına dikkat çekti.

Müftü Hassun, Suriyelilerin kendilerini arap kardeşlerden olduklarını saydıkları tarafından zulme uğradıklarını buna ek olarak arap olmayanların İsrail çıkarlarına çalıştıklarını ifade ederek bunlara Suriye’nin şu anda zafere erişen taraf olduğunu buna delilin ise bütün herkesin barışı istediğini çünkü bu barışın kendileri için olduğunu söyledi.

Cenevre 2 Konferansının düzenlenip düzenlenmemesi ile ilgiliyse Cumhuriyet Müftüsü Hassun, düzenlensin veya düzenlenmesin Suriyelilerin Suriye’de askeri çözğm olmadığı yönündeki kelimelerini söylediklerini ancak konferansın düzenlenmesi halinde Suriye çıkarına olacağını, düzenlenmemesi halinde de Suriye’nin topraklarını temizleyene kadar terörle mücadele edeceğini ve başkalarınında bunun sorumluluğunu üstleneceğini vurguladı.

Londra’da düzenlenen sözde Suriye’nin dostları toplantısına katılanların anlaşmazlıklarla ve kaos durumuyla çıktıklarına işaret ederek sözkonusu grubun 100 devleti içerdiğini ancak bugün sadece 11 devlet kaldığını bu devletler içerisinde kendilerine gore en büyük devletin Katar olduğunu söylediklerini ve bunun için kendilerini tebrik ettiklerini ifade etti.

Müftü Hassun, bizler bütün dünyayı saygıyla karşılıyoruz bütün herkesi saygıyla karşılamayı öğrendik, eğer Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye bölgenin geleceğini kararlaştıracak ve Suriye’ye şartlarını sırtından empoze edecek ise, Allah’u Teala’nın Suriye ile olduğunu, Allah’ın beraberinde olana da hiç kimsenin yenemeyeceğini söyleriz dedi.

Suriye’ni düşmanlarını daha önce ortaya attıklarıyla alay ederek:”Bizleri durumu bitirip Emeviler Camiinde namaz kılacakları, Emeviler sahasında göbek atacakları vaadinde bulundular, bizler de onlara diyoruz ki Suriye halkı halen Emeviler Camiini ve Emeviler Meydanını aydınlatmaktadır ve dimdik ayakta durmaktadır” diyerek, Suriye Arap Ordusu ve Komutanının ayakta kalmalarının Suriye halkının onları kucaklamasının bir tercimesi olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Müftüsü Hassun, Suriye halkının şu anda taifecilik ve mezhepçilik ayrımcılığı isteyenlere karşı galip geldiğini başarısızlığın da son Londra Konferasının başlığını teşkil ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (2) içerik yüklenmiştir.