HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye müftüsü, Suriye’nin yeni döneminde eğitimin önemine vurgu yaptı

Suriye Cumhuriyet Genel Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun, öğretmenleri yenilenen Suriye’de insanın yeniden yapılanmasında, semavi risalelerin çağırdığı ve eğitim sürecinin ruhu olması itibariyle eğitime öncelik veren ahlaka yoğunlaşarak tarihi sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.

Müftü Hassun dün Tartus ilinde eğitim kadro birimleri ile bir araya gelişinde, Suriye’nin Suriye’yi bölme projesine karşı dimdik ayakta, insanlık tarihinde yeni bir dönemecin yanında duran bu aşamada semavi risalelerin yoğrulduğu uygarlıkların beşiği olması konumundan, insanı eğitme ve gelecek nesilleri yetiştirmede eğitim risalesini taşımaları itibariyle öğretmenlerin rolünün önemine işaret etti.

Eğitim söyleminin bugün, ülkelerinin inşasına katılmaları, taifeciliğin ayrıştırmadığı zor koşulların birleştirdiği, üslup ve içerik olarak sevgiye çağrı yapan, evlatlarına insanlıklarında tek ümmet ideolojisinde çeşitlilik, yüreğinde sufilik aşısı veren bir söyleme ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Hassun, halihazırdaki krizin ideoloji, kültürel, ekonomik ve eğitim eserleriyle mücadelede daha fazla çaba harcamaya davet etti.

Suriye halkının evlatlarının bir arada olmaları, birbirlerini sarmaları ve Suriye düşmanlarını planladıklarını başarısılığa uğratmaları sayesinde komploya karşı dimdik ayakta durduğuna işaret eden Hassun, bölme projesi sahiplerinin dini ve mezhebi savaşları yakmak ve bölme tohumları ekmeye uğraştıklarına dikkat çekti.

Kentte idari kadro ve iş sendikaları temsilcileriyle br araya gelişinde Cumhuriyet Genel Müftüsü, vatan hakkında dışarıyla işbirlikçilikten farkı olmayan yolsuzlukla mücadelede en hakkeden ve en adil olanı seçmek ve çalışmanın seyrinş korumak için bütün güç ve çabaları istismar etmede idari ve işverenlerin boynunda büyük sorumluluğun bulunduğunu belirtti.

Suriye’nin son yıllarda ekonomi ve eğitimde büyük bir kalkınma sağladığına, ekonomisini hedef alan, sosyal ve dini ilkelerini yıkmayı amaçlayan çirkef saldırıyla karşılaştığına dikkat çeken Hassun, bir çok bölgede var olan güven ve istikrar şartlarından yararlanmaya çağırdı.

İşçi sınıfından 64 şehit ailesinin ödüllendirilmesi töreninde ise, Tartus İşçi Birliği “Suriye’nin Siyasi Sahnesini Okuma” başlığı altında düzenlediği seminerde Müftü Hassun, Suriyelilerin şehitlerini, ayrılmalarına hüzünle aynı zamanda da Suriye’nin parçalanmış ve yöneticisi olmayan kaos halinde olmasını isteyen 83 ülkeye karşı dim dik ayakta durmasından dolayı sevgiyle onurlandırdıklarına işaret etti.

Kendi yönünden Tartus Valisi Nizar İsmail Musa, Suriyelilerin sevgi, hoşgörü ve bağışlamada dinlerin cevheri sadık ulusal davet sahipleri din adamlarıyla bir araya gelmeleri yoluyla, kuşakların eğitimcileri, akıl ve ideoloji sahipleri öğretmenlerin çabasıyla birlik ruhunun yeniden sağlanmasına ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Baas Partisi Şube Sekreteri Gassan Es’ad, eğitim sürecinin doğru yoluna koyulmasının önemini belirterek dinin, beşeriyete hizmet için geldiğini ifade etti.

Başbakanlık Müsteşarı Abdulkadir Azzuz ise vatan ve istikrarı için canlarını feda eden kendi ve evlatlarından olan şehit yakınlarının yanında durmanın önemini belirterek, onları takdirle karşıladıklarını belirtti.

Azzuz, Cenevre konferansına katılımın hükümetin ısrar ettiği yolu olduğunu, diyalogun siyasi konuyu yönetme yoluyla en başarılı yol olacağına inandığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.