HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye müftüsünün oğluna suikast düzenleyen teröristler yakalandı

Suriye’de teröristler Ahmet Maalul ve Gassan Maalul, silahlı bir terör grubuyla birlikte Cumhuriyet Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun’un oğlu Sariye Hassun ve Halep Üniversitesi Tarih Profesörü Muhammed el-Ömer’e İdlib-Halep yolu üzerindeki Ebla Üniversitesi yakınlarında suikast düzenlediklerini itiraf ettiler.

Teröristler ayrıca hırsızlık, soygun, kamu ve özel mülklerine saldırı gibi pek çok eylem gerçekleştirdiklerini de anlattı.

İdlib’in Serakeb bölgesi sakinlerinden terörist Ahmet Maalul Suriye televizyonunun dün yayınladığı itiraflarında, Serakeb’de düzenlenen bir gösteri sırasında Enver Kaddur adlı bir şahısla karşılaştıklarını ve bu şahsın kendilerine kim olduğunu bilmediği önemli bir şahsa suikast düzenleyeceklerini bildirdiğini dile getirdi.

Sabah saatlerinde anlaştıkları şekilde Kerm Deas bölgesinde Teftenaz bölgesinden bir grupla buluştuklarını bildiren terörist, “bizi Kerm Deas bölgesinde bekleyen araçta beş kişi vardı. Bir başka araçta bulunan Enver ise araçtaki şahısların kimliğini öğrenmemizi istemediği için araçtan inip yanımıza geldi. Daha sonra Toyota marka siyah çalıntı bir cip, Hyundai ve Kia marka iki araçla Ebla Üniversitesi kavşağına hareket ettik” dedi.

Terörist Ahmet, yol kenarında beklemeye başladıklarını, beklenen araç yaklaştığı zaman Enver’in araca ateş açmaya başladığını, bunun üzerine işareti alan diğer silahlıların da araca ateş açtıklarını söyleyerek ardından araca yaklaştıklarına ve aracın içinde hayatını kaybeden iki şahıs gördüklerine işaret etti.

Ahmet, televizyon haberlerinden suikast düzenledikleri şahısların Sariye Hassun ve bir üniversite profesörü olduklarını öğrendiklerini bildirerek olayın ertesi günü Enver’in suikasta katılanların her birine 50 bin lira verdiğini kaydetti.

Terörist, “Enver’e hedefteki şahsiyetin kim olduğunu bize neden bildirmediğini sorduğumuzda, kendisinin de daha önce bilgisi olmadığını söyleyip bu konuda konuşmamamızı tembihledi” diye konuştu.

İdlib ilindeki Serakeb bölgesinin Batı semti sakinlerinden olduğunu belirten diğer terörist Gassan Maalul ise, suikastı planladıktan sonra anlaştıkları gibi belirlenen bölgeye yöneldiklerini, Enver ve Abdullah Şellaş adlı şahısların PKC makineli tüfek taşıdıklarını söyledi.

Gruptaki diğer şahısların otomatik tüfekleri bulunduğuna değinen terörist, Ebla Üniversitesi kavşağına ulaştıklarında üç gruba ayrıldıklarına, Enver’in telefon aracılığıyla suikastı koordine ettiğine işaret etti.

Terörist Gassan, beklenen gri renkli araç yaklaştığında Enver’in araca ateş açarak kendilerine işaret verdiğini, bunun üzerine aracı yaylım ateşine tuttuklarını söyledi.

Öte yandan teröristler Ahmet ve Gassan, Halep yolu üzerindeki Duveyr bölgesinde silahlı soygun, hırsızlık gibi eylemler gerçekleştirdiklerini, çalınan araç ve yük kamyonlarını Kerm Deas’a götürdüklerini itiraf etti.

Teröristler, şeker yüklü bir araca şoförü soyduktan sonra el koyup aracı sattıklarını, mazot yüklü bir tankeri ise Şeyh İdris köyünde sattıklarını, mazot yüklü olduğunu sanarak çaldıkları iki tankerin içindeki fuel oili yol kenarına boşaltıp yaktıklarını anlattı.

Teröristler, “8 cip taşıyan bir aracı ele geçirdikten sonra aracın sahibiyle pazarlık yaptık. Han Şeyhun bölgesinden olan tüccarla 8 araca karşılık 400 bin lira aldık” diye belirterek bununla birlikte kereste yüklü bir kamyonu ele geçirip şoförün parasını çaldıklarını kaydetti.

Devleti destekledikleri gerekçesiyle Enis Uzzo’ya ait bir seyahat bürosu, Kazım Uzzo’nun evini, Hanife Ubeyd’e ait cep telefonu satış yerini Enver’in emirleri üzerine kundakladıklarını itiraf eden teröristler vatandaşları greve ve kepenk kapatmaya zorladıklarını, işlerine ve okullarını gitmelerini engellediklerini itiraf etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (29) içerik yüklenmiştir.