İslami Davet

Suriye: Ne ABD ne de Hiç Kimse Çözüm Dayatamaz

14 Kasım 2017 20:59

Ne ABD ne de Hiç Kimse Çözüm Dayatamaz

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; ABD Savunma Bakanı James Matiss’in açıklamalarına cevaben; Suriye hükümetinin onay ve izni olmaksızın Suriye topraklarında ABD güçleri ya da yabancı herhangi bir gücün varlığını Suriye’nin egemenliğine açık bir saldırı olduğu konusunda Suriye’nin tutumunu bir kez daha vurguladı.

Yetkili kaynak bugün yaptığı açıklamada; ABD ya da başka herhangi bir yabancı askeri gücün Suriye topraklarının herhangi bir yerinde Suriye hükümetinin izni olmaksızın bulunmalarının BM misakı ve ilkelerine açık bir ihlal teşkil ettiğine yeniden vurgu yaptı.

ABD güçlerinin Suriye topraklarındaki gayrı meşru varlığını krizin çözüm sürecine bağlama çabalarının bu düşmancı saldırıyı aklama girişiminden başka bir şey olmadığının altını çizen yetkili kaynak; bu gibi bağlantı ya da bahanelerin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

Ne ABD ne de başka hiçbir tarafında askeri baskılarla herhangi bir çözüm dayatamayacağına dikkat çeken yetkili kaynak; böyle bir durumun çözüm sağlamak yerine krizin süresini daha da uzatacağını ve çözümü de daha karmaşık kılacağını ifade etti.

Suriye’nin topraklarında bulunan Amerikan güçlerinin derhal ve koşulsuz bir şekilde çekilmelerini bir kez daha talep ettiğini belirten yetkili kaynak; ABD güçlerinin Suriye’nin egemenliğine, topraklarının ve halkının selametine açık bir saldırı olup bu nitelikte teamül göreceğini ifade etti.

Suriye: Ne ABD ne de Hiç Kimse Çözüm Dayatamaz Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık