HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye ordusu güçleri Doğu Guta bölgesinde ileliyor

Suriye ordusunun, doğu Guta bölgesinde teröristlerin asıl toplanma merkezi yakınında olduğuna dair haberlerin geldiği bir ortamda Suriyeli bir komutan, Doğu Guta’nın yakından tamamen özgürleştirileceğini bildirdi.

Mehr haber ajansının Londra’da bulunan Suriye İnsan hakları İzleme Örgütünden naklen verdiği habere göre, Suriye ordusundan 700 kişilik bir grub dün Doğu Guta’da terör örgütlerinin asıl karargahının yanı başına konuşlanmış bulunuyorlar.

Suriye ordusu komutanlarından biri ise bölge halkının Suriye ordusu birliklerine kucak açtıklarını ve büyük coşkuyla karşıladıklarını ve bu bölgenin çok yakından tamamen teröristlerden kurtarılacağını bildirdi.

Öte yandan Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Şam kırsalı Doğu Ğuta’da Havş el Aşeri yakınları, Muhammediye Mezraları, Reyhan ve Mesraba bölgelerinde Şam ve kırsalında sivil yerleşim alanlarını gaddar füzelerle hedef alan radikal teröristlere karşı nitelikli operasyonlarda bulunduklarını belirtti. Operasyonlarda aralarında saha komutanlarının bulunduğu yüksek sayıda teröristin araç ve cephaneleriyle birlikte etkisiz hale getirildiklerini ifade eden kaynak; radikal teröristlerin bulundukları bölgelerde vatandaşların evleri, yolları ve kamu mülklerde yüksek sayıda bubi tuzakları ve bomba düzenekleri yerleştirdiklerine dikkat çekti.

Askeri kaynak suriye ordusunun Doğu Ğuta’da kontrolleri altındaki alanları genişletmeleriyle terör örgütleri arasındaki ikmal ve destek hatlarının yanı sıra temas ve bağlantıları kestiklerini ifade etti. Bunun sonucunda teröristlerin ciddi çöküşler yaşadıklarına dikkat çekerken, birçok bölgede ordu birliklerimiz önünden kaçtıklarına işaret etti.

Kapalı