HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye ordusu Halep’te zafere çok yaklaştı

Halep’in kuzeyindeki tekfirci grupların hakim olduğu bölgelerin kuşatılması ve buraların Türkiye sınırındaki kırsalla bağlantısının kesilmesi için başlatılan operasyon devam ediyor.

İran’da yayımlanan Maşrık gazetesinin haberine göre operasyona Suriye ordusunun yanı sıra Hizbullah ve ulusal savunma güçleri de katılıyor.

Halep kentinin kuzey girişindeki “Bureyc-Handarat Kampı” hattında Kafkas, Çeçen ve Özbek militanların oluşturduğu Ensar-ı Din Cephesi adlı grupla şiddetli çatışmaların yaşandığı bildiriliyor.

Suriye ordusu ile Hizbullah’ın iki gün önce başlattıkları operasyonla “el-Avice” ve “el-İnzar” bölgelerine hakim “Mecbel el-Avice” ile silahlı grupların Kastilo otobanına uzanan “Baideyn ve Cundul” bölgelerindeki mevzilerini güçlendirdiği ve silahlı grupların bu güzergahtaki tüm hareketliliğini gözetim altına aldıkları bildirildi.

Suriye ordusu ile Hizbullah’ın iki gün önce kazandıkları bu mevziler ile silahlı grupların Türkiye sınırıyla bağlantı noktasını oluşturan Kastilo otobanında silahlı grupların konvoylarının ateş altına alınabildiği bildiriliyor.

Silahlı grupların Halep’te kuşatılmaları halinde geçen yıl “Eski Humus” bölgesinde yaşananların tekrar edebileceğinden endişe ettikleri ve Türkiye istihbaratı ile bağlantılı gruplardan İslami Cephe ile ÖSO’nun başta Halep’in en kuzey noktasında yer alan Şeyh Maksud mahallesi olmak üzere kent çıkışındaki bazı tali yolları kullanılabilir hale getirmeye çalıştıkları bildirildi.

Silahlı gruplara yakın kaynaklar Halep içindeki militanların aşamalı olarak yeni açılan bu güzergahtan kentin kuzey kırsalına doğru aşamalı olarak çekilmeye başladığını bildiriyor.

Suriye ordusu ile Hizbullah’ın Halep’in kuzey kırsalındaki el-Melah’ta Nubbul ve Zehra kentlerine yönelik kuşatmayı kırmak ve silahlı grupları muhasara altına almak için geniş çaplı bir saldırı başlattığı ve bölgenin etrafındaki çiftlikleri ele geçirdiği bildirildi.

Nubbul ve Zehra’daki Fatimiyun adını kullanan milislerin de destek verdiği operasyonla el-Melah’ın kontrol altına alınması durumunda Kastilo yolunun tamamında bir ateş hakimiyeti sağlanacağı ve böylece silahlı grupların bölgedeki son lojistik ikmal hattının da kesilmiş olacağı bildiriliyor.

Öte yandan el-Kaide’nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi’nin de kuşatma altında tuttuğu Nubbul ve Zehra’ya yönelik yeni bir saldırı başlattığı bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.