HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye ordusu Kuveyres üssü’ndeki 2 yıllık kuşatmayı kırdı

Suriye ordusu, Halep’in doğusunda buluanan Kuveyres Üssü’ndeki 2 yıllık kuşatmayı dün kırdı. Doğudaki birlikler güney Halep’e kaydırılmaya başladı.

Suriye ordusu, Halep’in doğusunda bulunan Kuveyres Hava Üssü’ndeki IŞİD kuşatmasını 1 aylık bir operasyon sonucunda kırmayı başardı.

Kuveyres kuşatmasının kırılmasının en önemli kazanımı, Suriye ordusunun Rakka ile Halep’in IŞİD elinde bulunan kısımları arasındaki ikmal hattını tehdit edebilir hale gelmesi olacak.

Halep’in doğusundaki ana IŞİD üsleri Cerablus, Menbic ve Bab. IŞİD hem Halep kuzeyde diğer çetelerin elinde bulunan Mare-Azez hattını almaya, hem de Es-Safira’dan Hama’ya uzanan ordu ikmal hattını kesmeye çalışıyor.

Ancak Irak sınırından Rakka’ya ve oradan da Halep’e uzanan 4 No’lu Otoyol, Kuveyres’ten geçiyor. Yolun kuzey uzantısı, Mayıs ayında Kobani’yi Fırat üzerinden Cerablus’a bağlayan köprünün IŞİD tarafından havaya uçurulmasıyla kullanılmaz hale gelmişti.

Dolayısıyla, geriye kalan tek güzergah Kuveyres’ten geçiyordu. Böylece ordu, önemli bir bağlatıyı kesmiş oldu. Bu, IŞİD’in Rakka’dan Halep’e ikmalinin kesildiği anlamına gelmiyor. Ancak ordunun Bab ve Menbic’e yönelmesi mümkün hale geliyor.

Halep’in doğusundaki bu durumun, kuzey cephesindeki Mare-Azez hattına da etki etmesi kaçınılmaz görünüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mart 2023 (35) içerik yüklenmiştir.