HaberlerDünyaOrtadoğuSuriye

Suriye ordusu sekiz yıl sonra işgal altındaki Golan Tepeleri’nin kontrolünü ele geçirdi

Medya kaynakları, Suriye ordu güçlerinin ülkenin güneybatısındaki El-Yermuk Havzası’nın yeni bölgelerinde bulunan işgal altındaki Golan Tepeleri’nin tam kontrolünün eşiğinde olduğunu bildirdiler.

El’Arabi El’Cedid’e göre, Suriye ordu güçleri, el’Şecere bölgesinde ilerledikten sonra, kuzeybatıdaki Dera eyaletindeki el-Yermuk Havzası’nın güneybatısında, işgal altındaki Suriye Golan sınırına yakın Merabe bölgesinde birkaç noktada üs kurdu ve yerleşti.  

Suriye ordusu yakın zamanda Dera el’Beled gibi kilit bölgelerin kontrolünü ele geçirdi ve güneydeki silahlı unsurlarla bir anlaşmaya vardıktan sonra diğer güney bölgelerini kontrol etmeye devam ediyor.

Böylece Deraa’daki silahlı grupların kontrolü nedeniyle 2013’ten beri geri çekilen Suriye güçleri, sekiz yıl sonra işgal altındaki Ürdün ve Golan Tepeleri ile sınırlarını tam kontrol etmenin eşiğine geldi. 

Güneyde Yermuk Nehri’ne ve kuzeyde Cebel el-Şeyh’e uzanan Golan Tepeleri, idari olarak Kuneytra eyaletinin ve Siyonist rejimin 1967’deki Altı Gün Savaşı sırasında üçte ikisini işgal ettiği Suriye’nin bir parçasıdır.

Nisan 2019’da, zamanın Cumhurbaşkanı Donald Trump, uluslararası toplum ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin karşı çıktığı Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğunu resmiyette tanımıştı. Ama Trump’ın bu kararı son zamanlarda reddedildi./

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.