HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye ordusu ve halkı kararlı bir şekilde terörizmle mücadele ediyor

Suriye dış işleri bakanı Velid Muallim, BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile Perşembe günü Şamda yaptığı görüşmede, Mistura’nın Suriye’de krizi çözme ve barışı sağlama çalışmalarından memnuiyet duyduklarını belirtip, Suriye krizine son vermek için, mutlaka terörizmle mücadele edilmesi ve onların insan gücü ve mali güç destek kaynaklarının kurutulması gerektiğini söyledi.

Velid Muallim Suriye ordusu ve halkının ülke güvenliğini sağlayıp korumak amacıyla kararlı bir şekilde terörizmle mücadele ettiklerini belirtti.

Suriye krizi çok boyutlu bir özelliğe sahiptir. Farklı terör örgütleri çeşitli adlar altında örgütlenip, Suriye komşusu bazı ülkelerle batılı güçler ve gerici Arap rejimleri tarafından desteklenmektedirler. Suriye hükümetiyle silahlı kuvvetleri ve halk direniş güçleri de terör örgütlerine karşı imha operasyonlarını sürdürmektedirler.

Bölgesel ve uluslararası alandaki ülkelerde Suriye krizini çözmekle birlikte BM özel temsilcisi de Suriye’de barış ve güvenliğin sağlanması çalışmalarını sürdürmektedir. BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura da Suriye hükümeti ve muhalefetiyle görüşmelerini sürdürüp, barışı sağlamaya çalışıyor. Mistura Cenevre konferansı anlaşması uyarınca Suriye krizini çözümlemeye çalışıyor. Fakat bu uluslar arası toplantılar Suriye krizini çözümlemek için yeterli değildir.

Suriye’de katil ruhlu selefi vahhabi terörist 80 ülkeden toplatılıp Suriye’ye sevk edilmiştir. Bu katiller sürüsü imha edilmedikçe, Suriye krizi çözümlenemeyecektir. Bu katillerin sevkiyatı devam etmektedir. Bazı bölgesel ülkeler ve özellikle Suudi Arabistan krallık rejimi ve katar bu tekfirci teröristleri beslemekte ve onları gelişmiş Amerika ve batılı güçlerin silahlarıyla donatmaktadırlar.

Terörizm’i bir koz olarak kullanmak, bu insanlık dışı olayı iyi terörizm ve kötü terörizm olarak sınıflandırmak, Suriye’deki yıkım ve katliamın asıl kaynağıdır. Suriye komşusu ülkelerdeki yönetimlerin askeri, istihbarat ve mali ile lojistik destek vermesi sonucu onlarca terör örgütü Suriye’de katliamcı ve yıkıcı saldırılarını sürdürmektedirler. Bu tekfirci terör örgütleri Suriye hükümetiyle muhaliflerinin görüşmeleri sonucu ortadan kaldırılamaz. Bu terör örgütleri sadece askeri açıdan imha edilmeli ve mali ile silah kaynakları kurutulmalıdır.

Paralı veya aldatılmış yabancı selefi teröristlerin serbestçe komşu ülkelerin sınırlarından Suriye topraklarına geçirilmesi, onların silah ve mühimmatının temin edilmesiyle Cenevre toplantıları gibi barış ve siyasi müzakerelerle Suriye kanlı krizi durdurulamaz. Katiller sürüsü tekfirci selefi Vahhabi teröristler olan IŞİD, Nusra cephesi, İslam ordusu, Ensarul Şeria ordusu, Fetih ordusu, sözde Türkmen ordusu Suriye halkına, ister Kürt, Arap, Türkmen, Alevi, Sünni, Şii, Duruzi olsun Suriye halkına karşı acımadan katliam yapmakta ve Suriye alt yapılarını imha etmekte, yıkıp yakmaktadırlar. Bu tekfirci terör örgütlerinin görevi İslam ülkelerinde kan akıtmak, yıkıp yakmak ve Siyonist güç odaklarıyla bölgesel işbirlikçilerine hizmet etmektir.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.