HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Ordusu Ve Müttefiklerinin Doğu Guta Bölgesindeki İlerleyişi Sürüyor

Suriye ve halkının güvenliğini ulusal sorumluluk ve kahramanlıkla savunan Suriye ordu birliklerinin teröristleri ağır kayıplara uğratıp kontrolü altındaki alanları genişletmeye devam ediyor.

Askeri bir kaynak açıklamalarında başkent Şam ve kırsalında masum sivil halkı gaddar füzelerle hedef almalarının yanı sıra Doğu Ğuta’nın içinde sivilleri canlı kalkan olarak kullanan Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlere karşı ordu birliklerinin bugün yine önemli başarılar kaydettiklerini belirtti.

Kaynak operasyonların Doğu Ğuta’nın güneydoğu kesiminde Cisrin Mezraları ve Efteris Beldesine odaklandıklarını ifade ederken, böylelikle bölgede bulunan teröristlerin sıkı çembere alınmakta olduklarını belirtti.

Operasyonlarda Cisrin Beldesi civarında bulunan yaklaşık tüm mezraların kurtarılıp ordu kontrolüne girdiklerine dikkat çeken kaynak; teröristlerin sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğratıldıklarını kaydetti.

Cisrin Beldesi Doğu Ğuta’da Nusra Cephesi müttefikleri terör örgütlerin en önemli ve en büyük karargahlarından biri sayılıp çok sayıda sivil aileyi rehine alıp canlı kalkan olarak kullanmaktalar. Beldede bulunan radikal teröristler, sivillerin tahliyesi için temin edilen insani koridora ateş açıp vatandaşların çıkmalarını engelliyor.

Diğer yandan askeri kaynak ordu birliklerinin Efteris Beldesinin kuzeyinden teröristlere karşı büyük ilerleme kaydettiklerine dikkat çekerken, son çatışmalarda uğratıldıkları ağır kayıplar ve ordunun büyük ilerlemeler kaydetmesi ışığında teröristlerin saflarında ciddi çöküşlerin yaşandığını vurguladı.

Doğu Ğuta’nın ortası Mdeyra ekseninden radikal teröristlere karşı operasyonların yine başarıyla devam ettiğini ifade eden askeri kaynak; Doğu Ğuta’nın kuzeyi Duma Kenti ile güneyi diğer beldelerdeki teröristler arasında bağlantı, destek ve ikmal hatlarının tamamen kesilmiş olacağını söyledi.

Kaynak ordu birliklerinin Doğu Ğuta’da Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlere karşı başarılı operasyonlarına eş zamanlı olarak sivillerin güvenli bir şekilde tahliye edilmeleri için insani koridorları temin etme ve çıkmak isteyen vatandaşlara yardım etme çabalarını sürdürüyor.

Kapalı