HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye, Reyhanlı konusunda ortak soruşturma yürütmeye hazır olduğu belirtti

Suriye’deki Esad yönetimi Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıları kınadı.

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yayınlanan açıklamada, Şam yönetiminin Reyhanlı’daki saldırılarla ilgili Ankara’yla ortak soruşturma yürütmeye hazır olduğu belirtildi.

Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti; Türkiye’nin Reyhanlı İlçesinde sivil insanları hedef alan bombalı terör eylemlerini kınayarak; bu gibi çirkef suçların terör olgusunun bölgede yayılmasının direk sonucu sayıldığını, Türkiye ve Suriye halkları arasındaki ilişkileri sabote hedefli olduğunun altını çizdi.

Hükümet bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında; bu korkak ve çirkef terör eylemlerine ilişkin Suriye’ye yönelik yapılan tüm suçlamaların kesinlikle hiç bir aslı gerçeği olmadığına vurgu yaptı. Bu terör eylemlerinin Suriye’nin ahlaki ve siyasi sistemine ilaveten uluslararası sorumluluklarıyla tamamen çeliştiğine dikkat çeken hükümet; Suriye ve Türkiye halklarının Türkiye’deki hükümetin teröre destekte izlediği politikaların bedelini kanlarıyla ödediklerini vurguladı.

Hükümet beyanında ayrıca; Suriye ve Türkiye arasındaki ortak sınır bölgelerindeki durumların aldıkları bu halden tamamen Türkiye hükümetinin sorumlu olduğunu ifade ederek, Türk hükümetinin bu bölgeleri teröristlerin karargah ve geçit merkezlerine dönüştürdüğünü belirtti. Beyanda Türkiye hükümetinin aynı zamanda Türkiye topraklarını Suriye’de masum kanları akıtan ve her türlü vahşette bulunan teröristlere gereken tüm desteği temin ettiğini ekledi.

Beyanının sonunda Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti; reyhanlı patlamalarında şehit düşenlerin ailelerine ve kardeş Türkiye halkına taziyelerini takdim ederek, yaralılara da acil şifalar diledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (16) içerik yüklenmiştir.